Kultūra

2017.12.27 23:51

Alytaus sinagogoje įsikurs vizualiųjų menų centras

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.27 23:51

Prieš daugiau nei šimtmetį statytoje Alytaus sinagogoje po restauracijos įsikurs vizualiųjų menų centras. Dzūkijos sostinė iki šiol neturi dailės galerijos, todėl čia numatyta rengti parodas, bus įrengtos interaktyvios ekspozicijos bei Alytaus žydų istorijos muziejus.

Taip atrodė mūrinė Alytaus žydų sinagoga pradėjus restauravimo darbus, praėjusių metų rugsėjį. Paveldosaugininkai yra nustatę, kad žydų maldos namai – avarinės būklės. Labiausia sinagoga buvo apleista sovietmečiu – čia ilgą laiką veikė druskos sandėlis, o per pastaruosius du dešimtmečius ir nuniokota.

Kultūros paveldo departamentui ir Alytaus miesto savivaldybei skyrus lėšų – beveik  300 tūkst. eurų perdengtas stogas, sutvarkytas pastato fasadas. 

„Šiemet yra sutvarkytos sienų mūras ir tinko siūlės, kadangi kai kur trūko po plytą, ištrupėjimai buvo, kitur dar didesnės netektys, restauravimas buvo ganėtinai sudėtingas, atkurti reikėjo tikrai nemažai. Nors visumoje paėmus per 100 metų fasadai pakito ne taip jau ir daug. Langus atgavo sinagoga po tikrai ilgo laiko. Ir durys yra pagamintos, išorės darbai yra baigti“, – pasakojo Kultūros paveldo departamento atstovė dr. Margarita Janušonienė.

Šiuo metu patekti į sinagogos vidų nėra galimybės – pastatas užkonservuotas iki pavasario. Šiemet planuojama pakloti grindis, išvedžioti inžinerines komunikacijas, sutvarkyti sienas – restauruoti išlikusią sienų tapybą. Tam prireiks ne mažiau kaip  350 tūkst. eurų. Ieškoma finansavimo galimybių.

„Teikėm projektus ir vidaus tapybos darbams, teikėm projektus su Lietuvos-Baltarusijos, bet negavom, bet tai nereiškia, kad nereikia toliau ieškot. Kultūros paveldo departamentas taip pat skirs dalį lėšų, savivaldybė tuo pačiu prisidės nedidele dalimi iki 30 proc.“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Valė Gibienė.

Buvusiuose žydų maldos namuose ketinama įrengti vizualiųjų menų centrą – Dzūkijos sostinė iki šiol neturi dailės galerijos. Alytaus menininkams atsiras tinkamos erdvės edukacijoms, parodoms eksponuoti, ketinama įrengti interaktyvias ekspozicijas.

„Mes jau esame suplanavę, kad tai bus muziejaus padalinys ir muziejus jau ir šiuo metu jis galvoja, kaip mes čia kursime, kas tai galėtų būti, ir artimiausiuose planuose yra medžiagos apie žydus gyvenusius Alytuje, apie žydus kurie palaidoti Alytuje, apie alytiškius ir ne tik kurie gelbėjo karo metu ir saugojo tuos žydus“, – kalbėjo V. Gibienė.

Per metus tikimasi sutvarkyti sinagogą ir pritaikyti ją kultūros reikmėms, o  menininkai čia galėtų įsikurti 2019 m.