Kultūra

2017.12.20 15:16

Kaune atidengtas paminklas kalbininkui J. Jablonskiui

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.20 15:16

Prie Jono Jablonskio vardo gimnazijos Kaune trečiadienį atidengtas paminklas šiam žymiausiam bendrinės lietuvių kalbos normintojui ir kūrėjui.

Ceremonijoje dalyvavo profesorius Vytautas Landsbergis, Kauno miesto vadovai, Vytauto Didžiojo universiteto atstovai.

Paminklą iš granito ir bronzos žymiam lietuvių kalbininkui Jonui Jablonskiui atminti sukūrė skulptorius Mindaugas Šnipas ir architektas Tauras Budzys, o tokiu įamžinimu rūpinosi prieš trejus metus įsteigta asociacija, Kauno miesto savivaldybė ir Vytauto Didžiojo universitetas. Monumentas pastatytas Žaliakalnyje, prie kalbininko vardu pavadintos gimnazijos.

Pasak projekto iniciatorių, paminklas pastatytas siekiant įamžinti itin nusipelniusio tautai žmogaus darbus Kaune, tuometėje Lietuvos sostinėje.

„Idėjos įgyvendinimas šiek tiek užtruko ir pastaruosius penkerius metus buvo renkamos ne tik lėšos, bet ir svarstoma, kur galėtų būti pastatytas paminklas. Mano galva, šiandien parinkta graži, atvira erdvė, čia pat ir Prisikėlimo bažnyčia", – Kauno miesto savivaldybės pranešime cituojamas vienas iš paminklo iniciatorių V. Landsbergis, kuris yra J. Jablonskio anūkas.

J. Jablonskis gimė 1860 metais. Jo darbai ir veikla buvo svarbi lietuvių kalbai pereinant nuo tarmių prie bendrinės kalbos vartosenos.

Kalbininkas Kaune gyveno nuo 1919 metų. 1922 metais įsikūrus Kauno universitetui trejus metus skaitė lietuvių kalbos paskaitas. 1930 metais jis čia ir mirė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt