Kultūra

2017.12.14 23:50

Pristatyta laidai „Mano pasaulis“ skirta paroda

Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje atidaryta paroda apie ilgai gyvavusį Lietuvos televizijos projektą – piešinių konkursą „Mano pasaulis“. Televizijos eteryje laida rodyta 17 metų. Ekspozicijoje – dabar jau žinomų dailininkų pirmieji darbai, televizijos archyvų kadrai.

17 metų Lietuvos televizijoje gyvavusi laida „Mano pasaulis“ buvo skirta vaikų dailei. Jauniausi televizijos žiūrovai siųsdavo piešinius, mokėsi dailės technikos, stebėdami žinomų menininkų pamokas. Laidos kūrėjai Danutė Pročkytė-Žumbakienė, Petras Savickas, Janina Lapinskaitė kiekvieną mėnesį sulaukdavo iki 3-4 tūkst. piešinių. Juos vertindavo laidos vedėjai – profesionalūs dailininkai.

„Paskaičiavau, kad šiemet išeina, kad 30 metų, kai baigėsi tuo metu buvusi labai populiari laida „Mano pasaulis“, ir kada dabar vaikščioju ir sutinku gatvėse, kurie kažkada dalyvavo, sako, oi prisimenam, atpažįstam, nors aš labai pasikeitusi“, – sakė parodos kuratorė Jūratė Stauskaitė.

Pasibaigus laidai Jūratė Stauskaitė įkūrė vaikų ir jaunimo meno mokyklą. Ketvirtadienį jos galerijoje, kuri veikia Vilniaus mokytojų namuose, atidaryta buvusiai Lietuvos televizijos laidai skirta paroda. Kuratorė 4 mėnesius rinko po Lietuvą išsibarsčiusius piešinius. Anuomet aktyviausios buvo Druskininkų, Medeikių, Vilniaus ir Dusetų mokyklos. Alvydas Stauskas – vienas iš laidos laureatų.

„Kai man Dailininkų sąjungos dar įteikė prizą „Mano pasaulis“ laidoje – etiudininką. Tai buvo didžiausia dovana. Devintokui gauti tokį daiktą ir tapyti. Tais laikais iš viso buvo sunku įsigyti, o aš  džiaugiausi, kad galėjau eiti po gamtą ir tapyt“, – kalbėjo dailininkas, Dusetų dailės galerijos direktorius A. Stauskas.

Dalyviai atsimena, kad tuo metu laidos apie dailę buvo reikalingos ne tik vaikams, bet ir jų mokytojams, nes šie dažnai neturėjo jokio meninio išsilavinimo.

„Dailę vedė biologijos, darbų mokytojai, dar kiti, gal ir chemijos mokytojas galėjo vesti, jeigu jam trūko pamokų. Tų laidų metu buvo kalbama apie įvairias technikas, atsimenu net ir man pačiam teko vesti tokią ir aiškinti monotipijos techniką. Tai buvo tokia savotiškai kaip pamoka visiems vaikams“, – prisiminė dailės mokytojas ekspertas Romualdas Pučekas.

Paroda užbaigia televizijos Lietuvoje 60-mečiui skirtus renginius. Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje įvertinę tų laikų vaikų pasaulį jauniausi lankytojai gali nupiešti savąjį, kokį mato šiandien.