Kultūra

2017.12.12 18:00

Naujausias O. Narbutaitės įrašų leidinys – „Naxos“ dėmesio centre

LRT.lt2017.12.12 18:00

Klasikinės muzikos įrašų kompanijų pasaulinė lyderė „Naxos“ ką tik išleido autorinį kompozitorės Onutės Narbutaitės įrašų albumą „no yesterday, no tomorrow“, išskirdama jį kaip kompanijos vadovo gruodžio mėnesio pasirinkimą, teigiama pranešime spaudai.

„Nei vienas neturėtų praleisti galimybės pažinti Lietuvos kompozitorės Onutės Narbutaitės muzikos, kadangi ji – viena pačių ryškiausių pastarųjų dešimtmečių Baltijos regiono kompozitorių“, – dėmesį į naujausią autorės kompaktinį diską kreipia „Naxos“ steigėjas ir vadovas Klausas Heymannas.

Aštuntasis autorinis O. Narbutaitės įrašų leidinys „no yesterday, no tomorrow“ yra dvejus metus vykdytos koprodukcijos su Lietuvos muzikos informacijos centru rezultatas. Jame – trys specialiai šiam kompaktiniam diskui įrašyti simfoniniai kūriniai „La barca“, „kein gestern, kein morgen“ ir „krantas upė simfonija“. Kompozicijas kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru įrašė pastaruoju metu daugiausia JAV reziduojantis dirigentas Christopheris Lyndon-Gee. Prieš dešimtmetį su O. Narbutaitės kūryba susidūrusiam dirigentui jos muzika padarė stiprų poveikį, todėl dirigentas tapo aktyviu šio „Naxos“ leidinio iniciatoriumi.

„Susirasti norimą muziką ir jos pasiklausyti dabar paprasčiausia yra internete, tačiau anaiptol ne visi kompozitoriai naudojasi galimybe talpinti ten savo įrašus. Aš tuo neužsiimu – nedalyvauju socialiniuose tinkluose, neturiu savo tinklaraščio, šiuo požiūriu daugeliui esu turbūt jau „užribyje“. Bet ir kitom aplinkybėm gyvenimas vien tik didžiulėje ir pakankamai chaotiškoje interneto erdvėje, nuolatos prilipus prie kompiuterio ar telefono, būtų labai vienpusiškas ir monotoniškas. Įrašų leidinys, kurį gali paimti į rankas, yra kažkas kita – kaip knyga rašytojui. Šiame nedideliame, „daiktiškumu“ apribotame formate matau gilesnio, konceptualesnio pateikimo bei suvokimo galimybę“, – įspūdžiais dalijosi kompozitorė O. Narbutaitė.

„Svarbiausia yra platus muzikos pasklidimas ir galimybė pasitikrinti, kiek ji paveiki kitose terpėse, galbūt ir įgauti tam tikro pasitikėjimo, kurio nebūtinai pakankamai suteikia ankšta ir paprastai tam tikras dominuojančias tendencijas puoselėjanti namų aplinka“, – teigė O. Narbutait.

Įrašytų kūrinių sinergija

Kompozitorės teigimu, kompaktiniame diske įrašyti „La barca“ ir „krantas upė simfonija“ yra vieni svarbesnių jos kūrinių, atsiradusių panašiu metu – 2005 ir 2007 metais – tarpusavyje turinčių muzikinės išraiškos sąšaukų. Šio leidinio idėja ir prasidėjo nuo „kranto upės simfonijos“, kai dirigentas Ch. Lyndon-Gee jos premjerą atliko „Varšuvos rudenyje“. „Tada pasiūliau įtraukti „La barca“ – tai leido kompaktinio disko visumoje kurti ne atsitiktinę, tik kažkokiais techniniais parametrais apibrėžtą rinktinę, o vientisą, kryptingą atmosferą“, – prisiminimais dalijosi O. Narbutaitė.

„Formuodama naują kompoziciją „kein gestern, kein morgen“, jau galvojau apie planuojamą CD ir kitų į plokštelę įtrauktų kūrinių kaimynystę, o taip pat apie tai, kad šių trijų kompozicijų sugretinimas ir iš jo kylanti sąveika gali paryškinti esamas ir sukurti naujas prasmes. Iš karto galvojau ir apie kūrinių seką – tai nemaža dalimi lėmė ir viduryje įsikomponavusio „kein gestern, kein morgen“ pradžios ir pabaigos sprendimus. Tad įsivaizduoju, jog visą CD pateikiamą jų seką galima būtų suvokti kaip savaip vientisą ir nuoseklią „makrokompoziciją“, – komentavo autorė.

Įrašų procese prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ir dirigento Ch. Lyndon-Gee prisijungė mecosopranas Jovita Vaškevičiūtė ir tenoras Tomas Pavilionis, įrašę kūrinį „kein gestern, kein morgen“ („jokio vakar, jokio rytoj“). Įrašuose taip pat dalyvavo kviestiniai atlikėjai Marija Grikevičiūtė (fortepijonas, čelesta) ir Jolanta Silkauskienė (klavesinas). Ir kompozitorė, ir dirigentas išskyrė profesionalų garso režisierių Viliaus Kero ir Aleksandros Kerienės darbą: „Jie nuostabiai suvaldė visą ganėtinai sudėtingą akustinį srautą ir pateikė puikų rezultatą“, – teigė O. Narbutaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.