Kultūra

2017.12.11 14:18

Paskelbti Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai

Rūta Kupetytė, LRT RADIJAS, LRT.lt, Monika Gimbutaitė, 15min.lt2017.12.11 14:18

Kultūros ministerijoje paskelbti Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai. Į premiją pretendavo 12 kandidatų.

Nacionalinės premijos skirtos:

Aktorei Eglei Gabrėnaitei – už sceninio charakterio ryškumą ir profesinį maksimalizmą

1950 m. Maskvoje gimusi aktorė Eglė Gabrėnaitė 1972 m. baigė mokslus Lietuvos SSR konservatorijoje. Vaidina Lietuvos nacionaliniame dramos teatre ir Vilniaus mažajame teatre. Per savo karjerą sukūrė daugiau nei penkias dešimtis vaidmenų teatre ir kine. 2009 m. pelnė „Auksinį scenos kryžių“ už geriausią antraplanį vaidmenį spektaklyje „Pasaulio gerintojas“, 2015 m. – už geriausią moters vaidmenį spektaklyje „Didvyrių aikštė“.

Kompozitorei Justei Janulytei – už vizualiųjų metaforų muzikinį įprasminimą.

Kompozitorė Justė Janulytė gimė 1982 m. Vilniuje, studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir Milano Giuseppe Verdi konservatorijoje. Šiuo metu gyvena Milane. Pasak muzikologės Jūratės Katinaitės, J. Janulytei būdingas ilgos, lėtos ekspozicijos, laipsniškas faktūros sodrinimas. Pelnė Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimus už kūrinius „Balta muzika“, „Tekstilė“, „Naktų ilgėjimas“. 2009 metais kompozitorė laimėjo pirmąją vietą UNESCO jaunųjų kompozitorių konkurse. 2011 m. J. Janulytei įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo menininko premija.

Rašytojai Danutei Kalinauskaitei – už mažųjų meninės kalbos formų turiningumą

Prozininkė Danutė Kalinauskaitė gimė 1959 m. Kaune, studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą Vilniaus universitete. Pirmoji autorės knyga „Išėjusi šviesa“ pasirodė 1987 m., „Niekada nežinai“ – 2008 m., o „Skersvėjų namai“, už kurią autorė buvo apdovanota Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijomis, knygynų lentynas pasiekė 2015 m. D. Kalinauskaitės apsakymas „Namo“ (2003) pelnė A. Vaičiulaičio premiją.

15min.lt nuotr.

Scenografui Gintarui Makarevičiui – už scenovaizdžio kūrybišką šiuolaikiškumą.

Gintaras Makarevičius (g. 1965 Šakaldonyse, Trakų rajone), yra scenografas, dailininkas, kino režisierius. 1994 m. baigė mokslus Vilniaus dailės akademijoje, šiuo metu joje dirba dėstytoju. Ankstyvuoju kūrybiniu laikotarpiu daugiausia kūrė skulptūrinius objektus, vaizdo darbus ir erdvines instaliacijas. Nuo 1999 m. kuria videofilmus, analizuojančius nūdienos aktualijas. Personalinės parodos rengtos Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Nuo 1995 m. kuria scenografiją spektakliams, pelnė „Auksinius scenos kryžius“ už scenografiją spektakliams „Patriotai“ (2008), „Šmėklų sonata“ ir „Išvarymas“ (2012).

15min.lt nuotr.

Vizualaus meno kūrėjams Svajonei ir Paulius Stanikams – už estetinį kūrybos provokatyvumą.

Svajonės ir Pauliaus Stanikų duetas kuria fotografijas, vaizdo meną, piešinius, skulptūras, instaliacijas. Svajonė Nenartavičiūtė gimė 1961 m. Vilniuje, baigė keramikos studijas dailės institute. Paulius Stanikas gimė 1962 m. Vilniuje, baigė ekonomikos studijas Vilniaus universitete. Kūrybai būdingas kontroversiškumas, perviršio estetika, santykio su tradicija analizė. 2003 m. Venecijos bienalėje pristatytas S. ir P. Stanikų projektas „Pasaulinis karas“. Menininkų duetas kūrinius taip pat yra pristatęs Nacionaliniame muziejuje Varšuvoje, Pekino Bienalėje, „Pompidou“ centre Paryžiuje, „White Box“ galerijoje Niujorke, Liverpulio bienalėje ir kt.

Fotomenininkui Gintautui Trimakui – už fotografijos ištakų sudabartinimą.

Daugiau nei 30 tūkstančių eurų siekiančią premiją pretendavo gauti rašytojai: Marius Ivaškevičius, Danutė Kalinauskaitė ir Kazys Saja, kraštotyrininkas ir publicistas Bernardas Aleknavičius, aktorė Eglė Gabrėnaitė, kino operatorius Janas Vitoldas Tomaševičius, vizualaus meno kūrėjai Dainius Liškevičius bei Svajonė ir Paulius Stanikai, scenografas Gintaras Makarevičius, fotomenininkas Gintautas Trimakas, kompozitorė Justė Janulytė ir muzikas Dainius Paulauskas.

Kasmet premijos skiriamos ne daugiau nei šešiems kūrėjams už reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, sukurtus per pastaruosius 7 metus, taip pat už kūrinius, sukurtus per visą gyvenimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt