Kultūra

2017.12.11 07:12

Menininkų duetai pristatė bendrus darbus

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.11 07:12

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre atidaryta paroda „X: PaLikimas“. 18 skirtingų meno rūšių menininkų duetai iš visos Lietuvos keletą mėnesių kūrė vieną darbą.

18 kūrėjų – tapytojų, fotomenininkų, keramikų, skulptorių, metalo plastikos ir stiklo menininkų – dirbo poromis. Jie turėjo rasti bendrą požiūrį į istorinį palikimą ir asmeninį likimą. Pasak projekto vadovo, darbai įdomūs dėl neįprastų technikų derinių.

„Pas kiekvieną menininką, sakykim, čia yra fotografija ir tapyba, yra labai skirtingas matymas, mokėjimas, galėjimas, žinojimas“, – sakė projekto kuratorius Albinas Vološkevičius.

Drąsiai eksperimentuoja fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius ir stiklo meistrai Indrė Stulgaitė-Kriukienė bei Remigijus Kriukas. Įstiklinti rašytojo Ričardo Gavelio akiniai ir vienoje akyje įmontuotas šviečiantis namelis.

„Visi priprato jo tekstus skaityti kaip labai aštrius, daug visokių išsireiškimų, o mes pasižiūrėjome, kad jo siela yra iš tikrųjų labai jautri, kaip ir visų mūsų“, – kalbėjo menininkė I. Stulgaitė-Kriukienė.

„Ir tas namelis Indrės yra kaip ašara Gavelio subrendusi, išlaikyta viduje. Žmogus praeina pro tą išmuštą langą, apsižiūri ir supranta, kad tas Gavelis yra pritvinkęs su ta mažute ašaryte-nameliu“, –pasakojo A. Aleksandravičius.

Aktorius Albinas Keleris vaizduojamas dviveidis. Viena pusė – tapyta, kita – fotografuota. Iš dviejų skirtingų veido pusių sulipdytas trečias portretas – vienu metu realus ir nerealus.

„Net nelabai supratau šito užmanymo, galutinio to rezultato. Ką aš matau, atvirai pasakius, pranoko mano lūkesčius. Ačiū labai Valentinui ir tapytojui“, – dėkojo J. Miltinio dramos teatro aktorius A. Keleris.

„Pusė – dailininkas padarė jį jaunesnį, koks jis buvo jaunas, pusė – dabartinio, tai ir yra palikimas, nešantis jo esmę iš vaikystės, jaunystės“, – aiškino fotomenininkas V. Pečininas.

Ypač jautriai apie palikimą, rankų gestais virstančias upes prabilo fotomenininkas Andrius Repšys ir tapytoja Rūta Povilaitytė.

„Rankos simbolizuoja tai, ką paliekam po savęs. Tai yra žmonės, vaikai, tai yra tas tikrasis palikimas“, – sakė A. Repšys.

Kitąmet apkeliavusi Lietuvą ir Latviją, paroda grįš į Panevėžį. Darbai bus padovanoti kuriamam  naujam meno centrui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt