Naujienų srautas

Kultūra2017.12.09 23:52

Europos kino apdovanojimuose triumfavo Rubeno Östlundo filmas „Kvadratas“

Šeštadienio vakarą Berlyne vyko jubiliejinė, 30-oji Europos kino apdovanojimų ceremonija, kurios metu buvo apdovanoti geriausi šių metų europietiški filmai, režisieriai, scenaristai, aktoriai ir kiti kino industrijos atstovai – juos rinko daugiau nei 3000 narių vienijanti Europos kino akademija. 

Daugiausia apdovanojimų pelnė Rubeno Östlundo filmas „Kvadratas“, nugalėjęs geriausio filmo, geriausios komedijos, geriausio režisieriaus, geriausio scenarijaus ir geriausio aktoriaus kategorijose.

Pirmasis vakaro apdovanojimas – prizas už geriausią europietišką trumpametražį filmą – atiteko filmui „Timecode“. Atsiimdamas apdovanojimą režisierius Juanjo Giménez dėkojo Europos kino akademijai ir savo komandai, o prizą skyrė dukrai: „Ji yra mano Europos ateitis“.

Geriausiu ilgametražiu Europos animaciniu filmu buvo pripažintas režisierių Dorotos Kobielos ir Hugh Welchmano filmas „Jūsų Vincentas“ – pirmasis ilgo metro tapytas filmas.

„Mūsų vizija buvo beprotiška ir neįtikėtina, dažniausiai tokioms vizijoms sunkiai sekasi užsitikrinti saugumą. Man labai pasisekė, kad sutikau žmones, kurie tikėjo šiuo projektu“, – sakė D. Kobiela.

Apdovanojimų ceremonijoje buvo prisimintas ir ukrainiečių režisierius Olegas Sencovas – Rusijoje kalinamas kūrėjas, kuris priešinosi Krymo aneksijai. Susirinkusieji, tarp jų ir kinų menininkas Ai Weiwei, kuriam dėl savo politinių pažiūrų taip pat yra tekę sėdėti kalėjime, reikalavo nedelsiant paleisti O. Sencovą.

Apdovanojimas už geriausią scenarijų atiteko Rubenui Östlundui, parašiusiam scenarijų filmui „Kvadratas“. Atsiimdamas prizą jis visų pirma dėkojo pagrindinį vaidmenį filme atlikusiam Claes Bang ir visiems kitiems aktoriams, kurie, pasak R. Östlundo, tiek daug prisidėjo prie šio scenarijaus. Apdovanojimus už profesinę meistrystę pelnė kostiumų dizainerė Katarzyna Lewińska, produkcijos dizaineris Josefinas Åsbergas, operatorius Michailas Krichmanas, makiažo ir kostiumų meistras Leendertas van Nimwegenas, kompozitoriai Evgueni ir Sacha Galperine, garso dizaineris Oriol Tarragó ir montažo režisierius Robin Campillo. „Eurimages“ bendros produkcijos prizas buvo įteiktas kroatų prodiuseriui Cedomirui Kolar. Žiūrovų simpatijų prizą pelnė filmas „Stefanas Cveigas: atsisveikinimas su Europa“.

Geriausiu Europos režisieriumi buvo pripažintas Rubenas Östlundas, filmo „Kvadratas“ režisierius, kuris atsiimdamas apdovanojimą auditoriją pakvietė drauge su juo prisijungti prie džiaugsmingo šauksmo.

Apdovanojimu už pasiekimus pasaulio kinui buvo įvertinta režisierė ir aktorė Julie Delpy. Ceremonijoje J. Delpy sakė, jog jai kaip aktorei yra tekę dirbti su puikiais Europos režisieriais ir būtent Europa suteikė galimybę jai pačiai tapti režisiere.

„Kai sulaukiau skambučio, pranešančio, jog gausiu apdovanojimą, net paklausiau, ar jie manęs su niekuo nesupainiojo. Bet vėliau pagalvojau, kad šis apdovanojimas man skiriamas už tai, kad daugiau nei 30 metų išgyvenau šioje industrijoje. Ir tai yra pasiekimas. Kad išgyvenau, būdama jauna aktorė ir išlaikiau savo principingumą. Kad pirmą scenarijų parašiau būdama 16-os, o pirmą filmą sukūriau 36-erių. Kad išgyvenau, kai šitiek metų man kaip jaunai režisierei prieš akis buvo užtrenkiamos durys“, – sakė J. Delpy.

Ceremonijos metu ji taip pat prasitarė, kad visai neseniai išgyveno kol kas skaudžiausią patirtį savo karjeroje – likus trims savaitėms iki jos filmo paruošiamųjų darbų, investuotojas pasitraukė iš projekto, dėl, kaip teigė J. Delpy, „neteisingų priežasčių“ – pabrėžiant, kad moterys režisierės yra emocionalios, todėl neva nepatikimos. J.Delpy rado kitą finansuotoją, bet jai vis dar trūksta nemažos dalies pinigų, todėl po ceremonijos ji teigė ieškosianti finansų, mėgindama parduoti pusryčius su savimi.

„Pusryčiai, pabrėžiu, bus ne mano kambaryje, o viešbučio restorane, bet bus smagu. Galiu būti juokinga, galiu ir verkti, jei norite.“ J. Delpy teigė nepasiduosianti, kol nesukurs šio filmo: „Žmonės mano, kad juokauju, bet aš visiškai rimtai. <...> Tai bus geriausias darbas mano karjeroje, nes kuo daugiau jie mane skaudina, tuo stipresnė darausi.“

Filmas „Komunija“ buvo pripažintas geriausiu Europos dokumentiniu filmu. Režisierė Anna Zamecka ceremonijoje dėkojo Europos kino akademijai, savo komandai, Lenkų kino instutui ir, visų svarbiausia, filmo protagonistams. Apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus atsiėmė rusų režisierius Aleksandras Sokurovas, sukūręs tokius filmus kaip „Rusų arka“ (2002), „Motina ir sūnus“ (1997), „Faustas“ (2011), „Frankofonija“ (2015) ir kt.

„Gyvenime nemėgstu daug ko. Nemėgstu karo, nemėgstu, kai žmonės įkalinami, nemėgstu nelaisvės. Daugelis tų, kurie šiandien sėdi salėje, žino, ką tai reiškia. Todėl žmogaus gyvenimas visad yra kova“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė A. Sokurovas.

Režisierius džiaugėsi Europos kino akademijos idėja, realizuota prieš tris dešimtmečius: „Šiandien turiu dėkoti ne tik akademijai, bet taip pat prisiminti žmogų, kurio, deja, nebėra tarp mūsų, bet kuris buvo mano artimas draugas ir, tikriausiai, mokytojas – Andrzejų Wajdą. Tada, kai nieko nebuvo galima sakyti, nieko nebuvo galima kurti, jis sakė ir kūrė tai, kas buvo svarbu mums, europiečiams.“

A. Sokurovas sakė anksti supratęs, kad kinas yra pavojingas ginklas. „Noriu padėkoti savo draugams Europoje, kurie man padėjo sudėtingu metu, kad mane gelbėjo, kaip kad šiandien bando gelbėti O. Sencovą.“

Claes Bang buvo pripažintas geriausiu aktoriumi už vaidmenį filme „Kvadratas“.

„Noriu padėkoti R. Östlundui, tai buvo nuostabi kelionė. Galiu tik pasiūlyti kiekvienam prakeiktam aktoriui ir aktorei pasaulyje pamėginti dirbti su R.Östlundu – tai sudėtinga, bet, patikėkite, nuostabu“, – sakė jis.

Geriausios Europos aktorės apdovanojimas atiteko Alexandrai Borbély už vaidmenį filme „Apie kūną ir sielą“. Atsiimdama apdovanojimą aktorė pravirko: „Negaliu kalbėti. Viską turiu susirašiusi, bet nieko negaliu pasakyti. Ačiū akademijai ir režisierei Ildikó Enyedi už šią galimybę. Tai pirmasis mano kaip kino aktorės apdovanojimas. Ačiū komandai. Ačiū šeimai, kuri palaikė kvailą mintį būti aktore. Dieve mano... Ačiū visiems.“

Apdovanojimas už geriausią komediją atiteko „Kvadratui“.

„Vienas dalykas, kurio tikrai siekėme kurdami „Kvadratą“, tai sukurti turinį, kuris būtų svarbus ir kalbėtų apie šiandieną, bet kartu būtų smagus, jaudinantis, linksmas“, – trečią kartą žengdamas ant scenos sakė Rubenas Östlundas.

Režisieriaus Williamo Oldroydo „Ledi Makbet“ pelnė Europos atradimo apdovanojimą, steigiamą tarptautinės kino kritikų asociacijos FIPRESCI. „Tai, ką išgirdau šiandien Berlyne ir ceremonijos metu, verčia galvoti apie mūsų kaip režisierių atsakomybę“, – sakė W. Oldroydas, drauge dėkodamas FIPRESCI ir festivaliams, kuriuose buvo rodyta „Ledi Makbet“.

Pagrindinį – geriausio Europos filmo – apdovanojimą pelnė Rubeno Östlundo „Kvadratas“, su auditorija dar kartą pakartojęs džiaugsmo šūkį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi