Kultūra

2017.12.07 13:43

Filmas „Stebuklas“: tragikomiškas santvarkų susidūrimas, kiaulės ir D. Trumpas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.12.07 13:43

Lietuvos kino mėgėjų laukia gera absurdo dozė, nukelianti į tragikomišką 1992-ųjų Lietuvą, kurioje susiduria atgyvenusi santvarka ir laukinis kapitalizmas. „Keičiasi sistemos, žmonės, kurie yra pagauti tame pokytyje, turi iš naujo adaptuotis, iš naujo išgyventi, tas atrodė labai įdomu ir dar nenagrinėta lietuviškame kine“, – sako filmo „Stebuklas“ režisierė ir scenarijaus autorė Eglė Vertelytė.

„1992 m., Lietuva skendi didelėje ekonominėje krizėje: darbo nėra, bankai bankrutuoja, o prie dešros, kurios kilogramas kainuoja 350 talonų, driekiasi eilės. Irena, stipri moteris, ant kurios pečių laikėsi visas Biednių kaimo kolektyvinis ūkis, bando išlaikyti kiaulių fermą ir jos darbininkus. Padėti jai gali tik stebuklas. Ir jis įvyksta! Tiksliau – atvyksta. Raudonu kadilaku į kaimą atvažiuoja žavingas amerikietis Bernardas. Ir pažada: kentėti liko nedaug – jis išgelbės fermą nuo bankroto“, – pasakojama „Stebuklo“ aprašyme.

Pasak filmo režisierės, ji daugelį dalykų iš šio laikotarpio prisimena per juoko prizmę.

„Mūsų karta jau turi tą atstumą, mes galime šiek tiek pasijuokti, bandyti objektyviau pažvelgti į tą laiką, nors jis tikrai buvo dramatiškas. Įsivaizduoju, žmonėms, kurie buvo mūsų tėvai, mokytojai, jiems tas metas buvo pakankamai sunkus, bet mes galime iš jo pasijuokti. Prisimenu tą laikotarpį kaip pilną kontrastų ir tai, ką prisimenu, dažniausiai būna šiek tiek juokinga“, – sako E. Vertelytė.

Kalbėdama apie vieną iš filmo herojų amerikietį Bernardą, režisierė užsimena, kad žmonės jį mėgsta palyginti su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

„Žmonės natūraliai lygina mūsų personažą ir Donaldą Trumpą ir nemanau, kad tai yra blogai. Nes Bernardas bet kuriuo atveju įkūnija kapitalizmą, Amerikos pasididžiavimą. Iš blogosios pusės“, – sako filmo kūrėja.

Daugiau apie tai – įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt