Kultūra

2017.11.30 15:47

Etnologė G. Kadžytė apie prasidėjusį adventą: ne vien duona žmogus gyvas

LRT.lt2017.11.30 15:47

Ketvirtadienį Lietuvoje prasideda ypatingas švenčių laukimo periodas – adventas. Šiuo laikotarpiu žmonės bando rasti ramybę artimųjų apsuptyje bei vis dažniau susimąsto, ką gali nuveikti geriau ir prasmingiau, išsikelia tam tikrus tikslus ar net susidaro darbų sąrašą, rašoma pranešime spaudai.

Adventas – metas baigti didžiuosius darbus

Etnologė Gražina Kadžytė sako, kad šiuo laikotarpiu reikia nesipykti bei stengtis būti geriems, nes tuomet ir visas pasaulis taps geresnis. Etnologės teigimu, daugeliui žmonių adventas įprasmina ateities viltis.

„Šis laikotarpis vieniems žmonėms primena Jėzaus gimimą, kitiems – žiemos saulėgrįžą ir naujus metus. Mūsų protėviai, seneliai ir dar tėvai advento metu stengėsi kuo greičiau užbaigti didžiuosius darbus, apmąstyti buvusias sėkmes ir nesėkmes bei tuos dalykus, kurie bus svarbūs ateinančiais metais“, – pasakoja G. Kadžytė.

Etnologės teigimu, šiuolaikiniai žmonės turi ypač mažai galimybių pasidžiaugti kasdienybės akimirkomis, nes įsisukę į darbų rutiną, pamiršta svarbiausius dalykus.

„Rašome nuveiktus darbų, įvykdytų projektų ataskaitas, tačiau turime vis mažiau vidinės ramybės. Šiuo metu būtų prasminga į namus atsinešti advento vainikus ir kalendorius ne tik kaip dekoracijas, bet ir kaip prasmingus saviugdos, bendrystės bei savitarpio supratimo tobulinimo instrumentus, kurie nors trumpam pakviestų nurimti, susėsti, pasikalbėti, pasitarti ar pasiguosti“, – sako G. Kadžytė.

Ant stalo – ne tik tradicinis, bet ir egzotiškas maistas

Šiandien žmonės turi galimybę nueiti į parduotuvę ir nusipirkti tokių produktų, apie kuriuos jų protėviai net negalėjo pasvajoti. Vis dažniau ant lietuviško stalo galima rasti įvairių daržovių, egzotiškų vaisių ar net jūros gėrybių – austrių, krevečių, midijų, krabų.

Etnologė G. Kadžytė sako, kad kalbant apie maistą, derėtų prisiminti posakį „Ne vien duona žmogus gyvas“, todėl jis turi suburti šeimas ne tik valgyti, bet ir bendrauti.

Prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Aistė Rasmussen sako, kad prasidėjęs advento laikotarpis lietuvius skatina rinktis ne tik įvairesnį maistą, bet vis dažniau prisiminti žuvį ir jos produktus. Anot maisto ekspertės, dažniausiai gaminamas maisto produktas šventiniu laikotarpiu – lašiša.

„Kad lašiša būtų skani, ji pirmiausia turi būti kokybiška, bet taip pat daug kas priklauso nuo recepto – kuo jis paprastesnis, tuo – geresnis. Neretai žmonės galvoja, kad lašišos tartarą gali pagaminti tik restorano šefas, tačiau skubu nuraminti – taip tikrai nėra. Šis užkandis puikiai tinka ne tik žiemos šventėms, bet ir kitoms ypatingos progoms, kai maisto kokybė ir pateikimas yra vertinami kaip svarbi šventės dalis“, – sako A. Rasmussen ir dalinasi lašišos tartaro su mangais receptu.

Jums reikės:

300 g šviežios lašišos filė;

2 vnt. mangų;

4 v. š. alyvuogių aliejaus;

2 v. š. citrinos sulčių;

Smulkintų svogūnų laiškų;

Druskos;

Pipirų.

Gaminimas:

Lašišą supjaustykite mažais gabalėliais ir nedideliame dubenėlyje sumaišykite kartu su pjaustytais mangais ir smulkintais svogūnų laiškais. Tuomet pilkite alyvuogių aliejų ir citrinų sultis, pagardinkite druska, pipirais ir viską gerai išmaišykite. Pamarinuokite apie 10 minučių ir skanaukite! Mangų vaisius pagal skonį galite keisti kitais saldžiais vaisiais – abrikosais, nektarinais ar saldžiomis slyvomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.