Kultūra

2017.11.30 12:41

Lietuviško kino kūrėjų akiratyje – ir stokos reiškinys

LRT.lt 2017.11.30 12:41

Šį rudenį pradėtas filmuoti dokumentinis filmas „Stokos fenomenas“, rašoma pranešime spaudai. Jis remiasi Lietuvos laisvos rinkos instituto inicijuoto stokos reiškinio nagrinėjimui skirto tyrimo duomenimis, pasakoja apie stokos reiškinio atradimą ir jo suvokimo kitimą nuo senovės graikų iki šių dienų. 

Filme įžvalgomis apie stokos reiškinį ir jo svarbą šiuolaikiniame diskurse dalinasi virš dešimties įvairių sričių specialistų, tarp kurių – projekto iniciatorė Elena Leontjeva, vyskupas Kęstutis Kėvalas, fizikas prof. Mikas Vengris, tekstologas prof. Paulius Subačius, filosofai prof. Albinas Plėšnys ir dr. Naglis Kardelis, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas, ekonomistas Žilvinas Šilėnas, antropologas Saulius Matulevičius, psichologė dr. Rita Rekašiūtė Balsienė, vienuolis brolis Matas ir kiti.

„Filmas suteikia galimybę pasidalinti ta nuostaba, kuri ištiko mokslininkų komandą, iš įvairių disciplinų perspektyvos atradusią stoką kaip universalų gyvenimo reiškinį. Iš savo patirties įsitikinome, kaip stokos pažinimas gali perkeisti visus mūsų santykius ir pasaulėžiūrą. Jau išleista mokslinė knyga, kelios publikacijos. Dabar eilė filmui, todėl džiaugiuosi, kad prodiuseris Kęstutis Drazdauskas atpažino, jog tai yra turininga medžiaga, kuri gali būti perteikta“, – sako idėjos autorė Elena Leontjeva.

Filmo režisieriai – Gintautas Smilga ir Ramūnas Aušrotas. Jie taip pat dalinasi savo patirtimi pradėjus dirbti su filmo medžiaga bei ieškant geriausių vaizdinių sprendimų.

„Stokos patirtis yra nemaloni. Atpažinau, kada stoka man pažadina nesaugumo ir „įjungia“ teisingumo jausmą („to tai tikrai neturėtų būti!“), bet svarbiausia – kas būna po to. O po to būna augimas, atradimas, inovacija. Tai atsakas į stoką“, – teigia Ramūnas Aušrotas.

Iššūkius, su kuriais susiduria šio dokumentinio kino kūrėjai, mini ir prodiuseris Kęstutis Drazdauskas.

„Vizualinėmis priemonėmis „pagauti“ ir žiūrovui parodyti stokos fenomeną – tikrai nėra pati lengviausia užduotis visai kūrybinei komandai. Tačiau mes tikime, kad Lietuvoje itin retai kuriama filosofinė dokumentika sudomins intelektualų bei žingeidų kino žiūrovą“, – sako K. Drazdauskas.

Filmas, kurio montažo darbai įsibėgės gruodžio mėnesį, buvo nufilmuotas įvairiose Vilniaus vietose: Vilniaus Šv. diakono Stepono, Vilniaus Išganytojo ir Kauno evangelikų reformatų bažnyčiose, Vilniaus universiteto Centrinės bibliotekos Pranciškaus Smuglevičiaus ir Baltojoje salėse bei Česlovo Milošo skaitykloje, Lietuvos technikos bibliotekoje, Fizikinių ir technologijos mokslų centre. Tikimasi, kad kūrėjai į filmo premjerą žiūrovus galės pakviesti jau 2018 m. pradžioje.