Kultūra

2017.11.23 23:51

Eksponuojami dingusiais laikyti Šv. Rapolo Kalinausko rankraščiai

Vilniuje Vrublevskių biblioteka parengė parodą, kurioje iš saugyklų ištraukė Šventojo Rapolo Kalinausko rankraščius. Lietuvoje mažai žinomas šventasis buvo 1863 m. sukilimo dalyvis, Sibiro tremtinys, vėliau tapęs vienuoliu. Bibliotekoje eksponuojami jo ranka rašyti atsiminimai pusę amžiaus buvo laikyti dingusiais.

Šv. Rapolo Kalinausko rankraščiai: laiškas kitam 1863 m. sukilimo dalyviui ir atsiminimai. Atpažinusi R. Kalinausko dokumentus mokslo darbuotoja sako, kad tai buvo sudėtinga. Šventasis nepasirašinėjo vardu pavarde, reikėjo identifikuoti jo rašyseną.

Mokslininkė spėja, kad dėl vienuolio įpročio nepasirašyti dokumentų rankraščiai išliko Lietuvoje. Prieškariu, pradėjus R. Kalinausko beatifikacijos procedūrą, rankraščiai buvo surinkti į vieną archyvą Krokuvoje.

Kartu su atsiminimais rasta ir vertinga šeimos portreto fotokopija. Tėvas – Vilniaus universiteto auklėtinis, matematikas, su dviem sūnumis. Vienas sūnų – būsimas šventasis – išsiskyrė gabumais mokslui. Tėvai jį pakrikštijo Vilniuje, Šv. Jonų bažnyčioje, Juozapo vardu, tik vėliau pats pasirinko vienuolio Rapolo vardą.

Šiandien R. Kalinauskas – vienintelis katalikų bažnyčios šventasis, gimęs ir augęs Vilniuje.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.