Kultūra

2017.11.23 13:22

Restauratorius: grįždamas prie pradėto darbo jaučiuosi lyg grįžčiau namo

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.11.23 13:22

Restauratorius – ne itin populiari, bet istorinio paveldo išsaugojimui labai svarbi profesija. Vienas jos sergėtojų – profesorius Juozas Algirdas Pilipavičius. Sienų tapybos restauratorius per visą gyvenimą išsaugojo ir atkūrė daugiau nei 70 freskų ir sako, kad darbas dažnai tapdavęs antraisiais namais.

„Vieną objektą gali restauruoti keletą mėnesių, bet kartais prireikia ir 15 metų, todėl kaskart grįždamas prie darbo jaučiuosi lyg grįžčiau namo. Restauravimas man – gyvenimo atrama“, – taip savo profesiją apibūdina sienų tapybos restauratorius Juozas Algirdas Pilipavičius.

Daugiau nei 40 metų kultūros objektus atnaujinantis profesorius tikina, kad svarbiausia jo darbo užduotis – tikslus atkūrimas. Restauratorius darbe negali improvizuoti.

Šiuo metu profesorius restauruoja Bernardinų bažnyčios sieninę tapybą. Darbus čia pradėjo prieš 10-metį. Bažnyčios lankytojai jau gali grožėtis freskomis su šv. Pranciškaus gyvenimo epizodais, o šiuo metu restauruojama vakarinė bažnyčios siena, kurios tapyba davė pradžią visai tolesnei Bernardinų bažnyčios puošybai.

Kaip pasakoja profesorius, restauratoriaus darbas turi skirtis nuo autentiško kūrinio, tačiau tuo pačiu metu ir harmoningai derėti prie paviršiaus faktūros. Tam, kad pavyktų išgauti tokį įspūdį, restauratoriai naudoja specialią techniką.

Plačiau apie profesijos subtilybes – Erikos Alonderytės reportaže.