Kultūra

2017.11.22 09:37

E. Nekrošius sukūrė spektaklį pagal S. Aleksijevič kūrybą apie pačią rašytoją

Valstybiniame jaunimo teatre režisierius Eimuntas Nekrošius ruošia premjerinį spektaklį „Cinkas“ pagal Nobelio literatūros premijos laureatės baltarusių rašytojos Svetlanos Aleksijevič kūrybą. Po daugiau nei 20 metų pertraukos šiame teatre dirbantis E. Nekrošius stato spektaklį, pasakojantį apie tai, kas įvyko prieš tuos tris dešimtmečius.

Epochos pabaigą pranašavo cinko karstai, kuriuose iš Afganistano į tėvynę buvo gabenami žuvę kareiviai. Cheminis elementas cinkas, būtinas žmogaus gyvybei palaikyti, per karą tapo gyvybės pabaigos simboliu. Pradžia ir pabaiga tilpo trumpoje cheminėje formulėje, todėl ir spektaklis pavadintas „Cinkas“, sako režisierius.

Kelerius metus keliavusi po buvusios Sovietų Sąjungos teritoriją, S. Aleksijevič rinko žmonių pasakojimus ir liudijimus apie skaudžiausius įvykius, nutikusius Sovietų Sąjungos gyvavimo laikotarpiu. Iš žmonių pasakojimų gimė autorės ciklas „Utopijos balsai“, kurį sudaro penkios knygos, sukurtos nuo 1985-ųjų iki 2014-ųjų: „Paskutinieji liudytojai“, „Karo veidas nemoteriškas“, „Cinko berniukai“, „Černobylio malda“ ir „Laikas iš antrų rankų“.

E. Nekrošiaus spektaklio centre – pati rašytoja S. Aleksijevič, kurią vaidina aktorė Aldona Bendoriūtė, ir jos kelionė per savo laiką. Išgalvota ir tikra tuo pat metu. Nuo vaikystės svajonės iki profesinių aukštumų.

Išsamiau apie premjerą – Margaritos Alper reportaže.