Kultūra

2017.11.16 12:55

Dokumentiniame filme „Drugelio miestas“ – atvirai apie Visagino problemas

LRT.lt2017.11.16 12:55

Trečiadienio vakarą „Scanoramoje“ įvyko nacionalinė pilnametražio dokumentinio filmo „Drugelio miestas“ premjera. Pristatydama savo debiutinį filmą režisierė Olga Černovaitė neslėpė nerimo – po penkerių metų darbo ir gyvenimo su filmu jai vis atrodo, kad dar kažką galima pridurti ar pakeisti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

O. Černovaitės dokumentinis filmas atvirai pasakoja Visagino ir čia gyvenančių žmonių istoriją. Drugelio sparnų formos miestas Lietuvoje, kadaise turėjęs būti langas Vakarams į sovietinį progresą, įkurtas 8-tame dešimtmetyje kaip atominės elektrinės pagrindinė stotis. Mieste buvo apgyvendinti žmonės iš visos Sovietų Sąjungos, todėl rusų kalba mieste tapo ir iki šiol išliko dominuojančia – tai vienintelis toks miestas Lietuvoje.

Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą reiškė ir atominės elektrinės, o tuo pačiu ir pagrindinės miesto pramonės, uždarymą. O. Černovaitė savo kūrinyje pasakoja apie geopolitinę įtampą, aplink jaučiamą nepasitikėjimą.

Nepasirenkant pusės, šis dokumentinis filmas – tai kitas būdas užduoti universalų klausimą: ar įmanoma skirtingoms bendruomenėms gyventi kartu vienoje demokratinėje šalyje, išsaugant savo identitetą, kitų pagarbą ir gyventi kartu be baimės ir įtarimų.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 9–26 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Lapkričio 17 d. „Drugelio miestą“ bus galima pamatyti Kaune, lapkričio 20 d. – Klaipėdoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.