Naujienų srautas

Kultūra2017.11.15 08:45

Muziejus šaukiasi pagalbos: pastatai laukia žiemos uždangstyti plėvele

Po vasarą Liaudies buities muziejuje kilusio gaisro, kuriame visiškai sudegė du Mažosios Lietuvos pastatai, lėšų gaisro padariniams likviduoti tebeieškantys muziejininkai skaičiuoja naujus nuostolius. Lietūs stipriai apgadino pastatų stogus, kai kuriuose atsivėrė kelių metrų skylės. Autentiškos pirkios ir jų viduje esantys eksponatai gelbėjami stogus uždengiant plėvele. 

Muziejininkai sako blogiausia, kad nuo lietaus nukentėjo nendriniai didelių pastatų – klojimų, daržinių, tvartų stogai, kurių plotas – daugiau nei 500 kv m.

„Į kvadratą eina 10-12 kūliukų, tai priklauso nuo jų dydžio, tai skaičiuokit, jeigu 500 kv. m dauginam iš 10 ir matom, kiek reikia medžiagų o kūliuko kaina šiai dienai kažkur apie 2,5 euro“, – skaičiavo Lietuvos liaudies buities muziejaus direktoriaus pavaduotojas Antanas Andriulaitis.

Kasmet muziejininkai savo lėšomis sutvarko 6-7 pastatų stogus. Šiemet sutvarkė 6, bet, nesibaigiant lietui, kritiškai pablogėjo dešimčių pastatų stogų būklė.

Skaičiuojama, kad jiems sutvarkyti reikėtų mažiausių kelių šimtų tūkstančių eurų. Kol nėra pinigų stogus muziejus gelbėja laikinomis priemonėmis – apdengia juos plėvele.

„Mes gelbstime  ir pasato konstrukcijas, ir medines sienas, ir taip pat tuos eksponatus, kurie yra viduje. Tai tiesiog yra laikinos priemonės uždengti, kad į vidų neprilytų, nepripustytų  ir pastatų neardytų“, – sakė Lietuvos liaudies buities muziejaus direktorė Violeta Reipaitė.

Muziejuje iš viso – 150 pastatų. Norint sutvarkyti jų stogus reikėtų daugiau nei milijono eurų.

Gauti per 300 tūkst. eurų pažadėjo Seimo kultūros komitetas. Tačiau už šiuos pinigus, po to kai vasarą sudegė du Mažosios Lietuvos pastatai, planuojama įrengti priešgaisrines priemones. Prisidėti prie stogų renovacijos muziejininkai kviečia visus Lietuvos žmones.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi