Kultūra

2017.11.10 20:36

Atidaryta paroda bazilijonų ordino įkūrimo Lietuvoje sukakties proga

Lietuvos valstybės istorijos archyvas pristato parodą „Bazilijonai Lietuvoje“, skirtą 400-osioms Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino įkūrimo Lietuvoje metinėms paminėti.

Bazilijonai – graikų apeigų katalikų vienuolių ordinas, kuris laikosi Romos imperijos krikščionių vyskupo Šv. Bazilijaus Didžiojo sudarytos regulos, tai yra pripažįsta popiežiaus valdžią ir kai kurias katalikų religines dogmas, bet pasiliko savo liturgiją ir kaip pagrindinę ukrainiečių kalbą.

XVII amžiaus pradžioje Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius savo privilegija Šventosios trejybės vienuolyną ir bažnyčią Vilniuje perdavė bazilijonams vienuoliams. O 400 metų sukaktis minima, kada 1617-aisiais Naugarduke buvo sukviesta penkių vienuolynų kapitula ir sukurta šventosios trejybės kongregacija, pavadinta ordinu.

Vienuolynų atstovai sutarė laikytis vienodų įstatų, o centrą įkūrė Vilniuje. Kongregacijos statutą patvirtino popiežius Urbonas VIII. Vėliau vieną ordino įkūrėjų Juozapatą Kuncevičių popiežius Pijus IX paskelbė šventuoju. Jis tapo pirmuoju graikų katalikų šventuoju bei pirmuoju popiežiaus kanonizuoti ukrainiečiu.

Išsamiau apie parodą – Algirdo Igoriaus pasakojime.