Naujienų srautas

Kultūra2017.11.06 14:02

„Vilnius Mama Jazz“ maratoną pradės šiuolaikinio džiazo scenos sunkiasvoriai iš Britanijos

LRT.lt 2017.11.06 14:02

Kitą savaitę startuojantis 16-asis festivalis „Vilnius Mama Jazz“ parengė stiprią Didžiosios scenos programą. Pirmas išskirtinis jos akcentas – vienos įdomiausių koncertuojančių Didžiosios Britanijos grupių „Get The Blessing“ debiutas Lietuvoje. Šis pusę pasaulio išmaišęs Bristolio kvartetas lapkričio 17-ąją pradės džiazo maratoną Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje.

Tai tikri šiuolaikinio džiazo scenos sunkiasvoriai, pelnytai tituluojami žurnalistų „originaliausia ir labiausiai jaudinančia britų grupe“. „Get The Blessing“ kūrybą sunku apibūdinti – ji lyg žaismingas, spontaniškas, kupinas aistros ir humoro laisvų sielų pokalbis, laviruojantis tarp postdžiazo, progresyviojo roko, eksperimentinės ir popmuzikos.

Tarp savo įkvėpėjų vyrai mini ir Tomą Waitsą, ir grupę „Blondie“, ir dramaturgą Samuelį Beckettą.

Be to, „Get The Blessing“ muzikantai yra glaudžiai susiję su triphopo scena, – juk Bristolis garsėja kaip Didžiosios Britanijos triphopo sostinė: iš čia yra kilę šio žanro vėliavnešiai „Massive Attack“, „Portishead“ ir Tricky. Nenuostabu, kad ir „Get The Blessing“ muzikoje kritikai randa triphopo elementų.

Grupės bosistas Jimas Barras ir būgnininkas Clive`as Deameris yra „Portishead“ koncertinės sudėties nariai, su šia grupe yra grojęs ir „Get The Blessing“ saksofonininkas Jake`as McMurchie.

Ryškių vardų „Get The Blessing“ narių muzikinėje istorijoje yra ir daugiau. Pavyzdžiui, C. Deameris yra grojęs legendinėje psichodelinio roko grupėje „Hawkwkind“, „Led Zeppelin“ dainininko Roberto Planto kolektyve „Strange Sensation“, muzikavęs su Alison Moyet, Roni Size`u, Jeffu Becku, Siouxsie Sioux ir kitomis muzikos žvaigždėmis. Negana to, jis jau kelerius metus yra žymiosios britų grupės „Radiohead“ koncertinės sudėties narys.

J. Barras yra muzikavęs ir su tokiomis roko legendomis kaip Peteris Gabrielis, o trimitininkas Pete`as Judge`as – pasižymėjęs kaip garso takelių kinui ir televizijai kūrėjas.

Šie keturi kūrybingi muzikai kartu groti pradėjo 2000-aisiais – grupės sudėtis per 17 metų nė sykio nesikeitė, o tai liudija, kad jie tikrai žvelgia viena kryptimi.

Jau debiutinis „Get The Blessing“ albumas „All Is Yes“, išleistas 2008-aisiais, pelnė BBC džiazo apdovanojimą. „Mes visiški autsaideriai ir pankai“, - anuomet teigė ketveriukė. Prabėgus dešimtmečiui, tai tebėra tiesa.

Jų tikslas – nustebinti, pritrenkti, sužavėti, gal net supykdyti, bet pirmiausia – gerai pasilinksminti patiems. Muzikantai juokauja, kad juos įkvepia krabų sriuba, pyragas ir namų švaros produktai, o fotosesijose slepia veidus polietileno plėvele. Savo muzika jie siekia „perkrauti“ džiazo pasaulį.

2009-aisiais išleistą savo albumą „Bugs In Amber“ vyrai šmaikščiai apibūdino kaip „postdžiazo garso takelį įsivaizduojamam Andrejaus Tarkovskio mažo biudžeto filmui apie Džeimsą Bondą, kurį vaidina Busteris Keatonas.“

2012-aisiais pasirodęs jų diskas „OC DC“ nustebino ir ypatingu svečiu – vieną kūrinį įrašyti padėjo tikra britų legenda, ne itin dažnai į bendrus projektus besiveliantis buvęs grupės „Soft Machine“ narys Robertas Wyattas.

Užpernai „Get The Blessing“ išleido jau penktąjį albumą „Astronautilus“, skirtą savo įkvėpėjo, tais metais mirusio legendinio džiazo vizionieriaus Ornette'o Colemano atminimui.

Naujausiame jų albume – daugiau elektroninių garsų, jis atrodo subtilesnis nei ankstesni grupės darbai. Tačiau džiaugsmo ir improvizacinių nuotykių nesumažėjo.

Gali būti, kad „Get The Blessing“ pasirodymas visiškai pakeis publikos įsivaizdavimą, jog daug žino apie muzikos žanrus. Einant į jų koncertą, visus išankstinius nusistatymus geriausia palikti prie namų slenksčio.

Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ muzika skambės ne tik teatro salėje, bet ir fojė, kurioje veiks muzikos leidyklų, knygynų ir parduotuvių atstovybės, įsikurs jaukios poilsio zonos, bus galima pajusti dabarties džiazo pulsą, sužinoti karščiausias jo naujienas. Čia lapkričio 18-ąją persikels ir „Džiazo vitrina“. Visi renginiai LNDT fojė lapkričio 17-19 d. bus nemokami.

Norintiems išgirsti visus didžiosios scenos projektus „Vilnius Mama Jazz” rengėjai pataria įsigyti „Festivalio pasą“, kuris leis patekti į mokamus renginius už minimalią kainą. Be to, šio „paso“ turėtojai kviečiami į festivalio atidarymo iškilmes Umiastovskių rūmuose lapkričio 16 d. 19 val. Svečių čia lauks latvių grupės „Very Cool People“ koncertas ir festivalio atidarymo dūzgės.

Ankstesnių metų „Vilnius Mama Jazz“ koncertus galite rasti LRT mediatekoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi