Naujienų srautas

Kultūra2017.11.03 10:10

Į Lietuvą atvyksta „AquaSonic“: groja ir dainuoja po vandeniu

LRT.lt 2017.11.03 10:10

Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami išvysti ir išgirsti itin neįprastą spektaklį – jis vyks po vandeniu. Penki muzikantai, būdami dideliuose akvariumuose, gyvai kuria magišką koncertą – grodami ir net dainuodami po vandeniu. 

Vienintelis „AquaSonic“ pasirodymas Baltijos šalyse – lapkričio 5 d. Nacionaliniame dramos teatre. 

„Unikalus muzikos spektaklis „AquaSonic“ žada ypatingą meninį patyrimą. Penki atlikėjai, pasinėrę į vandens talpyklas, muzikuoja specialiai pagamintais instrumentais ir net dainuoja. Garsai, transformuoti didelių vandens masių, skamba lyg atsklindantys iš anapus – ir paslaptingai, ir mistiškai, ir magiškai, o muzikos turinys kupinas savito bei kerinčio melodingumo“, – rašoma organizatorių išplatintame pranešime spaudai. 

Šios komandos „variklis“ – „Between Music“ pasivadinęs tandemas iš Danijos: kompozitorė ir atlikėja Laila Skovmand bei prodiuseris Robertas Karlssonas. „AquaSonic“ sukūrimas pareikalavo metų metus užtrukusių eksperimentų ir nesuskaičiuojamų bandymų, padedant įvairių sričių žinovams – tai ne tik menininkai, bet ir giluminiu nardymu užsiimantys narai, instrumentų meistrai, talentingi mokslininkai. Kaip prisimena patys kūrinio autoriai, prireikė beveik 10 metų nuo pirminės kūrinio idėjos iki pirmojo pasirodymo – oficialios premjeros, rašoma pranešime.

Eksperimentuojant buvo sukurti specialūs instrumentai: hidraulofonas, elektromagnetinė arfa, povandeninis karboninis smuikas, rotakorda, varpai ir perkusija. Keli iš šių instrumentų buvo gaminami ir tobulinami ne tik Europoje, bet ir už Atlanto – Toronto bei Teksaso universiteto mokslininkų. Buvo suformuota ypatinga vokalinė technika, leidžianti dainuoti tiesiog po vandeniu. 

Prie šio projekto komandos prisidėjo ir Andy Cavatorta – pasaulyje pripažintas instrumentų, robotų, programinės įrangos kūrėjas ir garsų „skulptorius“ iš JAV (jis sukūrė „Gravity“ arfą islandų dainininkės Björk koncertams). Žinomas metalinių perkusinių instrumentų gamintojas Matt Nolan, ruošęs instrumentus „Massive Atack“, Bostono simfoniniam orkestrui, Evelyn Glennie, Björk ir kitiems, padėjo pagaminti perkusines lėkštes ir gongus.

„Vis dėlto „AquaSonic“ – tai ne tik stulbinamai kitoks, nekasdieniškas garsų pasaulis, bet ir prikaustantys dėmesį vizualiniai sprendimai. Jais „AquaSonic“ komandą konsultavo garsiosios sceninės kompanijos „Hotel Pro Forma“ vadovė ir režisierė Kirsten Delholm, o muzikiniais patarimais pasidalino vienas žymiausių šiandienos Danijos kompozitorių Simon Steen-Anderson“, – rašoma pranešime. 

Projekto pasaulinė premjera įvyko 2016 m. Roterdamo „Operadagen“ festivalyje Nyderlanduose. Šiemet spektaklis parodytas Danijos mieste Aarhuse – šių metų Europos kultūros sostinėje, Diagilevo festivalyje Rusijoje, Škotijos festivalyje „Sonica“. Ruošiamos gastrolės į JAV, Meksiką, Dominikos Respubliką, Turkiją, Libaną ir kitas šalis.

Pasirodymą rengia „Vilniaus festivaliai“. Jis – vienas iš „Metų koncertų“. Šių koncertų serijoje Vilniuje yra pasirodę Bobby McFerrinas, Laurie Anderson, Janas Garbarekas ir „The Hilliard Ensemble“, Philipas Glassas ir „The Philip Glass Ensemble“, „London Sinfonietta“, Terry Riley, „Kronos Quartet“, Pierre-Laurent Aimard ir kitos muzikos pasaulio įžymybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi