Kultūra

2017.10.31 22:14

Išleista knyga apie rašytoją G. Kanovičių

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.31 22:14

Leidykla „Tyto alba“ išleido kelerius metus kurtą teatro ir kino kritikės, rašytojos Rūtos Oginskaitės knygą apie Izraelyje gyvenantį rašytoją Grigorijų Kanovičių.   

Beveik prieš dvejus metus Rūta Oginskaitė mėnesiui nuvyko į Izraelį, į Tel Avivą, kur gyvena rašytojas Grigorijus Kanovičius su žmona Olga. Ten ji praleido mėnesį. 20 dienų kasdien eidavo į Kanovičių namus, kur visi kalbėdavosi. 

R. Oginskaitė pasakoja, kad Kanovičių namuose jai buvo žavu stebėti poros bendravimą, kokie jie neatskiriami vienas nuo kito. G. Kanovičiaus literatūra – jų abiejų reikalas, todėl sako iš karto nusprendusi, kad knyga bus kaip jų trijų pokalbis.

„Tas replikų pingpongas, kaip gali išardyt tokį dalyką, nuo pirmos dienos supratau, kad Olia turi būti. Kai mes atkalbėjom 20 dienų, galvojau, negalėjau nueiti nuo sumanymo pavadint knygą „Ačiū tau, Olia“, nes jis taip dažnai tą frazę kartojo. Aš nepažįstu kito žmogaus, kuris būtų dėkingas ir neslėptų to“, – sakė teatro ir kino kritikė R. Oginskaitė.

Tačiau vis tik knygos pavadinimas kitas – ji pavadinta „Gib a kuk – Žvilgtelėk“. R. Oginskaitė pasakoja, kad kiekvienas kūrėjas, apie kurį yra tekę rašyti, turi įvairių istorijų, kurias ji vadina repertuarinėmis, viena tokių G. Kanovičiaus istorijų – knygos pavadinime.

„Tėvas jį pasikvietė vaikščioti po prospektą, jie ten gyveno. Tėvas prie kiekvieno kiosko sako: gib a kuk“, aiškina man Olia, „mesk žvilgsnį“. Ką aš turiu matyt, ten vien Stalino raštai, žiūrėk, kiek knygų, viskas jau parašyta, ką tu dar nori parašyt“, pasakojo knygos autorė.

R. Oginskaitė sako, kad ją visuomet domina kūrėjo charakteris ir kūrinių istorija. G. Kanovičiaus kūrybą ji apibūdina kaip dosnią žodžių.

„Kas būdinga Kanovičiui, jis rašydamas neskuba. Jis užsibūna situacijoje, dosniai apibūdina, švelniai, ironiškai, bet labai dosnūs žodžiai. Jis rašo apie vaikystės žmones, kurių nebėra, ir jis kuo ilgiau nori su jais pabūti. Iš čia tas žodžių dosnumas, švelnumas“, – kalbėjo R. Oginskaitė.

Pasiūlymo parašyti knygą apie G. Kanovičių R. Oginskaitė sulaukė iš „Tyto alba“ leidyklos ir Kanovičiaus sūnų. Šiandien išleista knyga visuomenei bus pristatyta gruodį Rašytojų sąjungoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.