Kultūra

2017.10.31 20:02

Londono centre skambės lietuvių dainos

LRT.lt 2017.10.31 20:02

Lapkričio 4 d., šeštadienį, 19.30 val. Londono šv. Pauliaus (St. Paul Covent Garden) bažnyčioje skambės lietuvių ir britų šiuolaikinė chorinė muzika. Koncertuos Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ ir vienas geriausių Jungtinės Karalystės chorų „Joyful Company of Singers“. Britai atliks lietuviškos muzikos, lietuviai dainuos britų kompozitorių kūrinius, abu chorai drauge pristatys sudėtingus abiejų šalių autorių opusus ir sudainuos kelias lietuvių liaudies dainas, skelbia organizatoriai.

Pagrindiniais koncerto akcentais taps du kūriniai: koncertą atversiantis lietuvių autoriaus Vytauto Miškinio „Angelus autem Domini“ ir renginį vainikuosiantis šiuolaikinio britų kompozitoriaus Gabrielio Jacksono „O sacrum convivium“. Lietuvių muzikai atstovaus Domanto Zakaro, Algirdo Martinaičio, Giedriaus Svilainio kūryba. Ši programa Lietuvos klausytojams jau buvo pristatyta prieš porą savaičių Vilniuje ir Molėtuose vykusiuose koncertuose.

„Visuomet atstovauti šaliai yra didelė garbė ir atsakomybė, o šį kartą britų ir lietuvių muzikos sugretinimas, regis, skatina dar didesnį susidomėjimą mūsų kultūra“, – sakė Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė.

Pasak „Joyful Company of Singers“ choro įkūrėjo ir dirigento Peterio Broadbento, jo choras jau yra dainavęs mūsų kaimynų latvių ir estų muzikos, o koncertai Lietuvoje ir Londone bus jų artima pažintis su lietuvių muzika.

P. Broadbentas yra vienas žymiausių choro dirigentų Didžiojoje Britanijoje. Jis dirigavo „London Mozart Players”, „Divertimenti Chamber Orchestra“, „English Chamber Orchestra“, „City of London Sinfonia“, „Royal Philharmonic Orchestra“, „Southern Sinfonia“, „Guildford Philharmonic Orchestra“, „Apollo Voices“ ir „BBC Singers“, kuriuos dažnai galima išgirsti per „BBC Radio 3“ ir „Classic FM“. Choro vadovo darbas taip pat apima projektus užsienyje – Airijoje ir Vengrijoje. Pastarojoje 2016 m. dirigentas buvo apdovanotas išskirtiniu šalies medaliu.

Choras „Joyful Company of Singers“ įkurtas 1988 m. Kolektyvas tapo plačiai žinomu, kai 1990 m. laimėjo Sainsburyje vystantį Metų choro konkursą. Nuo tada jo šlovė neblėso ir per savo gyvavimo istoriją kolektyvas laimėjo pluoštą nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Kolektyvas dalyvavo pagrindiniuose Jungtinės Karalystės festivaliuose, taip pat koncertavo Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Vengrijoje, Italijoje ir Lenkijoje.

Choras yra išleidęs per 25 kompaktines plokšteles, kurių nemenka dalis skirta šiuolaikiniams kompozitoriams. Kolektyvas yra įrašęs muzikos kino filmams. Ansamblio repertuaras itin platus – nuo XVI a. kūrinių iki šiuolaikinių kompozitorių opusų. Jo kūrinių sąraše per 30 pasaulinių britų kompozitorių premjerų, choras taip pat yra užsakęs ir atlikęs tokių pasaulinių įžymybių kaip suomių kompozitorė Kaiaja Saariaho ir rusų kompozitorius Dimitrijus Smirnovas kūrinius.

VU choras „Pro musica“ Jungtinėje Karalystėje koncertuoja pirmą kartą. Nuo susikūrimo kolektyvas yra atlikęs 25 didelės apimties chorinės muzikos kūrinius, tarp kurių publikai plačiai žinomi Johanno Sebastiano Bacho, Wolfgango Amadeus Mozarto, Giuseppe Verdi, Ludwigo van Beethoveno, Antonio Vivaldi, Piotro Čaikovkio, Sergejaus Rachmaninovo ir kitų klasikų šedevrai. Kolektyvas įgyvendino tarptautinius bendradarbiavimo projektus su daugelio Europos universitetų chorais ir parengė bendras programas su San Francisko, Rio de Žaneiro, Jakaterinburgo, Astanos bei kitų tolimų kraštų partneriais. Choro veikla pristatoma šešiose kompaktinėse plokštelėse.