Kultūra

2017.10.26 00:07

Dailininko P. Kalpoko sodyba virto griuvena

Skirmantas Pabedinskas, Monika Petrulienė, Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.26 00:07

Lietuvoje į Kultūros vertybių registrą įrašyta per 16 tūkst. nekilnojamųjų objektų. Tačiau nemažai jų dešimtmečiais stovi apleisti, o Kultūros paveldo komisija praradusių vertę pastatų neskuba išbraukti iš kultūros paveldo sąrašo. Viena tokių – dailininko Petro Kalpoko sodyba Biržų rajone, seniai virtusi griuvena.

Į Kultūros vertybių registrą įrašyta Petro Kalpoko sodyba Miškinės vienkiemyje, netoli Kvetkų, prieš 12 metų paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Tačiau šiandien ja niekas nesirūpina: sulinkęs ir apaugęs namas su kiauru stogu, sukritusios lubos ir grėsmingi sienojai, bet kuriuo metu galintys nukristi ant užklydusio praeivio. Muziejininkai pripažįsta, kad be priežiūros palikti pastatai tapo vaiduokliais.

„Pirmiausia tai pačios rodyklės – jos klaidinančios. Jos iš tikrųjų veda į objektą, kuris priverčia mus susigėsti, o ne didžiuotis“, – sakė Biržų muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė.

Sovietmečiu dailininko gimtine rūpinosi kolūkis, o, jį likvidavus, vietos ūkininkė pirkdama žemę įsigijo ir pastatus, tačiau juos griauti paveldas draudžia. Tad dėl atsargumo ji tik užarė keliuką į sodybą.

„Ačiū, kad pasakėte, bet dabar nu, matot niekas gal ir nenori imtis iniciatyvos nu negražiai atrodo kaip čia dabar gerbiamo dailininko yra sodyba ir paprašysim, kad nuimtų rodykles. Kitas dalykas, kad mes neturime lėšų juos sutvarkyti ir, antra – aš nežinau ar Kalpoko sodybą aktualu tvarkyti nes tai pinigų išmetimas vėjais“, – svarstė Biržų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistas Dalius Mikelionis.

Už paminklosaugą atsakingas  savivaldybės darbuotojas pripažįsta, kad rajone ir daugiau saugotinų paveldo objektų, į kuriuos pavojinga užsukti.

„Kaip mano jau minėtas Daudžgirių dvaras ar kiti dvarai – jie sugriuvę, nors skaitosi kaip paminklas, kaip dvaras, bet tenai yra tik viena siena išlikusi, kuri vėjuje juda ir baisu, kad ant žmogaus neužgriūtų. Tai mes aptarėme ir prašome, kad tą išbrauktų iš kultūros paminklų sąrašų. Kreiptis gali šeimininkai prašydami, arba savivaldybė tarkim, ar šeimininkai, kad vertinimo taryba naikintų teisinę apsaugą“, – pasakojo D. Mikelionis.

Sodybą, kol ši nebuvo paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, su žeme pirkusi ūkininkė dabar norėtų nugriauti ir savo lėšomis pastatyti paminklinį akmenį ar atminimo ženklą. Pasak paveldosaugininkų, ji turi kreiptis į Kultūros paveldo departamento Vertinimo tarybą, kad ši išbrauktų sodybą iš  sąrašo.

„Kiek mane informavo specialistė, kuri 2014 m. rengė šios sodybos apskaitos dokumentaciją, tai tuo metu ji siūlė vertinimo tarybai naikinti teisinę apsaugą, nes jau tada sodybos būklė buvo prasta. Jinai tada buvo avarinės būklės, bet vertinimo taryba visgi nusprendė nenaikinti, palikti. Tačiau mes bet kada galime sugrįžti prie šito klausimo svarstymo“, – sakė Kultūros paveldo departamento vyr. specialistė Rita Kuncevičienė.

Kitas būdas, kurį paveldosaugininkai siūlo savininkams – tai kreiptis į departamentą dėl sodybos restauravimo finansavimo valstybės lėšomis. Tačiau tokiu atvejų dalį pinigų esą turėtų skirti ir savininkai.