Kultūra

2017.10.25 13:42

Režisierių A. Stonio ir K. Briede filmas įvertintas prestižinio „Eurimages“

LRT.lt 2017.10.25 13:42

Praėjusią savaitę vykusioje kino paramos fondo „Eurimages“ sesijoje buvo patvirtinti projektai, kuriuos šiais metais finansuos prestižinis kino fondas. Vienas iš daugiausiai surinkusių komisijos balsų – lietuvių ir latvių režisierių Audriaus Stonio ir Kristine Briede naujausias dokumentinis filmas „Naujoji Baltijos banga“.

Šio filmo projektą „Eurimages“ pateikė bendra prodiuserių komanda „Studija Nominum“ (prodiuseriai Algimantė Matelienė ir  Arūnas Matelis), latvių studija „VFS films“ (prodiuseris Uldis Cekulis) ir estų studija „Vesilind“ (prodiuseris Riho Vastrik), rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mums, kaip prodiuserinei kompanijai, tai be galo svarbus įvertinimas. Žymiausios Europos kino kompanijos kaunasi dėl „Eurimages“ paramos, todėl „Studijai Nominum“, kartu su  latvių ir estų kolegomis ruoštam projektui gauti aukščiausius balus yra savotiškas  pripažinimas ir „įšventinimas“ į geriausių Europos kino prodiuserių elitinį sąrašą“, – sako prodiuserė A. Matelienė.

Režisierių A. Stonio ir K. Briede filmas „Naujoji Baltijos banga“ atskleis Baltijos dokumentikos meistrų sukurtą kino, poezijos, nepakartojamų vaizdų pasaulį, pažvelgs į tokių kūrėjų, kaip lietuvių Henriko Šablevičiaus, Roberto Verbos, estų Marko Soosaaro ir Andresso Sooto, latvių Herzo Franko ir Ivarso Seleckiso, kūrybos paslaptis.

Filmas nagrinės fenomeną, dar vadinamą poetinio kino mokykla, dėl kurios atsiskleidžia svarbūs savasties elementai trijose Baltijos šalyse – Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje.

Poetinė arba lyrinė kalba, kurią naudojo Baltijos šalių kino kūrėjai priespaudos sąlygomis, taip išvengdami cenzūros gniaužtų, yra vertinama plačiame pasaulyje, o Baltijos poetinio kino mokykla domina kino tyrinėtojus.

Ir nors vaizdo formato atsiradimas, kino studijų žlugimas bei po Nepriklausomybės paskelbimo atsiradusi galimybė kūrėjams laisvai reikšti mintis pakoregavo poetinės dokumentikos raidą, tačiau ši mokykla gyvuoja ir šiandien, įgijusi ne mažiau talentingų mokinių nei jos pradininkai.

Anot režisieriaus A. Stonio, „Eurimages“ rėmimas kino kūrėjams reiškia ne tik finansinę paramą, bet ir pačios aukščiausios meninės kokybės patvirtinimą, todėl šio fondo logotipo filmo titruose siekia net patį aukščiausią pripažinimą pelniusios Europos kino režisūros žvaigždės.

A. Stonys, pranešimo autorių nuotr.

Fondo paramą yra gavę patys garsiausi Europos režisieriai, tokie kaip Larsas von Trieras, Peteris Greenaway, Romanas Polanskis, Emiras Kusturica, Michaelis Haneke, Werneris Herzogas ir kiti. 

Šiandien „Eurimages“ – didžiausias kino paramos fondas Europoje. Fondas vienija 38 šalis. Fondo geografija per paskutinius metus išsiplėtė nuo Azijos, Europos į Šiaurės Ameriką. Neseniai prie fondo prisijungė Kanada, netrukus tą ketina padaryti ir Argentina. Lietuva prie fondo prisijungė 2007 m.

Kiekvienais metais auga fondui pateikiamų projektų skaičius. Vienoje iš keturių sesijų per metus dalyvauja vidutiniškai 50 vaidybinio, dokumentinio ar animacinio kino projektai.

Lietuvą šiais metais „Eurimages“ fondo sesijoje atstovavo Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Šių metų fondo sesijoje taip pat buvo paremtas Audriaus Mickevičiaus dokumentinis filmas „Pavyzdingas elgesys“ (prodiuserė Rasa Miškinytė) ir du vaidybinio kino projektai, kuriuose Lietuva dalyvauja kaip mažasis prodiuseris: „Just A Moment“ (prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė) bei „Tremora“ (prodiuserė Ieva Norvilienė).

Režisierių A. Stonio ir K. Briede filmas „Naujoji Baltijos banga“ bus pristatytas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, minint šių šalių šimtmečius.