Kultūra

2017.10.24 23:40

Fortepijoninį kvintetą A. Žlabys skyrė karo Ukrainoje aukoms atminti

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.24 23:40

Jungtinėse Valstijose gyvenantis pianistas Andrius Žlabys Vilniuje pirmą kartą prisistato ir kaip kompozitorius. Trečiadienį Nacionalinėje filharmonijoje skambės A. Žlabio fortepijoninis kvintetas, kurį autorius skyrė karo Ukrainoje aukoms atminti.

Pianistas A. Žlabys prieš keletą metų pradėjo kurti, kai pritrūko kūrybos erdvės interpretuodamas kitų kompozitorių kūrinius. Fortepijoninį kvintetą jis rašė Jungtinėse Valstijose, skaitydamas naujienas apie įvykius Ukrainoje. Pasak A. Žlabio, gavęs užsakymą parašyti kūrinį, sudėjo viduje skambančią muziką ir suprato, kad jis persmelktas slogių nuotaikų stebint kas darosi Europoje, netoli jo gimtinės.

„Tai, kai vyko, kažkaip mane labai asmeniškai paveikė ir kaip tik tuo momentu, tuos fragmentus. Jie atėjo man į galvą, ir po to, kai aš jau tą kūrinį pabaigiau, supratau, kad ta visa medžiaga, aš supratau, kad tai iš to laikotarpio. Na, ir išreikšti solidarumą tuo pačiu. Tomis priemonėmis, kurios man yra prieinamos“, – pasakojo pianistas, kompozitorius A. Žlabys.

Rytoj Nacionalinėje filharmonijoje kūrinį, skirtą karo Ukrainoje aukoms atminti, atliks kompozitorius ir Vilniaus kvartetas.

„Man tas kūrinys labai patiko jau kai pirmą kartą jį išgirdau, nes jis labai išraiškingai perteikia baimės, grėsmės ir nerimo nuotaikas“, – sakė smuikininkė Dalia Kuznecovaitė.

A. Žlabys tarptautinį pripažinimą įtvirtino koncertuodamas su žymiais pasaulio kolektyvais, tarp kurių – Bostono, Klivlando, Buenos Airių ir Niujorko filharmonijų simfoniniai orkestrai. Vis dažniau į Lietuvą grįžtantis atlikėjas koncerto programai Vilniuje pasiūlė ir vieną gražiausių Cesaro Francko kūrinių – fortepijoninį kvintetą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt