Kultūra

2017.10.24 22:43

Kaune sugriautas Aukštosios Fredos dvaro sodybos namas

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.10.24 22:43

Kaune sugriautas nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektas – Aukštosios Fredos dvaro sodybai priklausantis namas. Paveldosaugininkai neabejoja, kad valstybės saugomą pastatą galėjo nugriauti jo šeimininkai. Dėl tokio įžūlaus poelgio jiems gresia bauda ir teks atlyginti padarytą žalą. Tačiau pastato savininkai kaltę neigia, esą lietus, vėjas ir laikas sugriovė pastatą.

Aukštosios Fredos sodybai priklausantis 1-asis namas – nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektas ir kultūros paminklas – dar prieš mėnesį pasak paveldosaugininkų stovėjo kaip stovėjęs. Matėsi autentiškos detalės – tinkas, plytų mūras, karnizai, arkiniai langai ir arkinės sąramos. Šiandien iš kultūros paminklo beliko viena siena.

„Kreipėmės į departamentą, kad būtų sudaryta žalos komisija, nes akivaizdžiai sunaikintas kultūros paveldo objektas. Kreipėmės į statybos inspekciją, kad patikrintų šitą nugriovimo faktą, nes kultūros paminklai pagal statybos įstatymą priskiriami ypatingos svarbos statiniams“, – sakė Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vyr. valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.

Paveldosaugininkai dėl Aukštosios Fredos dvaro sodybos suniokojimo surašė ir savininkams bendrovei „Aidava“ įteikė protokolą. Tik šių metų vasarą pastatą įsigiję verslininkai neigia jį nugriovę. 

„Nieko amžino nėra, taip ir atsitiko. Pastatas senas, apleistas ir gamta padarė savo, tokios ekspertų išvados. Kreipėmės prieš gerą mėnesį norėdami pradėt restauracijos darbus, kad būtų padaryta pamatų ir sienų ekspertizė“, – teigė UAB „Aidava“ direktorius Andrius Račiūnas.

Pasak A. Naureckaitės, savininkai negalėjo nežinoti, kad šiam objektui taikomi ribojimai, o kalbos apie objektą sugriovusį lietų esą išsisukinėjimas.

„Akivaizdus yra nugriovimo faktas, ardymo, matosi ir plytos. 100 metų stovėjo nenugriuvo, kad ir dabar paskutinius 5 ar 10 metų stovėjo – nenugriuvo, o staiga nugriūva per savaitę palijus, nu visiška nesąmonė“, – stebėjosi Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vyr. valstybinė inspektorė.

Ekspertų komisija aiškinsis, kokia žala padaryta. Netrukus paaiškės ir kokia bauda bus skirta savininkui – ji gali siekti nuo 8 iki 11 tūkst. eurų. Ištirti įvykį bus prašoma ir teisėsaugininkų.

Aukštosios Fredos dvaro sodybos pradžia – 1795 m., kai šioje vietoje žemes nusipirko dvarininkas Juozas Godlevskis ir įkūrė centrinį dvarą. XIX a. viduryje dvaras priklausė Gauronskiams, vėliau buvo parduotas valstybei. 1882 m. jame pradėta Kauno tvirtovės fortų statyba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.