Kultūra

2017.10.25 06:58

Niujorke pristatytas dešimtmečius nuo nacių ir sovietų saugotas Lietuvos žydų raštijos rinkinys

Jungtinėse Valstijose, Niujorke, visuomenei pirmą kartą pristatyti reti žydų raštijos radiniai iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos saugyklų. Judaikos tyrėjai bibliotekos rinkinyje rado poeto Abraomo Suckeverio Vilniaus gete rašytų eilėraščių, vertingų vienetinių mokslo traktatų. Unikaliais rankraščiais susidomėjo pasaulio spauda, apie radinius rašė „The New York Times“.

Dešimtmečius nuo nacių ir sovietų saugotas žydų raštijos rinkinys stebina ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio bibliografus. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje rasta originalių žydų mąstytojų rankraščių, istorinių dokumentų, kuriuos pasaulio mokslininkai jau buvo priskyrę neišlikusiam paveldui.

Lietuvoje saugomus dokumentus dar keletą metų tirs ir skaitmenins Judaikos tyrimų centras Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Žydų mokslinio tyrimo institutas Niujorke. Ten antradienį atidaryta ir dokumentų iš Lietuvos rinkinių paroda. Tyrėjai sako, kad kai kuriuos leidinius saugo labai kruopščiai. Tarp tokių – daktaro Aiskauda prototipu tapusio, Vilniuje gyvenusio gydytojo Cemacho Šabado rankraščiai.

Daugiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.