Kultūra

2017.10.23 10:55

Komiksas apie garsų lietuvių mokslininką A. J. Greimą – su „N-18“ ženklu

LRT.lt2017.10.23 10:55

Komiksų mėgėjams pristatoma nauja Miglės Anušauskaitės knyga – „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“. Komiksas apie garsų lietuvių mokslininką Algirdą Julių Greimą oficialiai bus pristatytas spalio 25 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, teigiama pranešime žiniasklaidai. 

M. Anušauskaitės knygoje pasakojama A. J. Greimo gyvenimo istorija: nuo vaikystės Kupiškyje iki mokslų Kaune, per Antrojo pasaulinio karo baisumus, pro Aleksandriją iki Prancūzijos. A. J. Greimas sukūrė naują metodą analizuoti kultūros reiškinius, visą gyvenimą kėlė prasmės klausimą. Autorė į grafinį pasakojimą žaismingai įterpia semiotikos teoriją, filosofijos sroves ir patarimus, kaip atrodyti protingai. Tai labai svarbi ir įdomi istorija, skirta suaugusiems skaitytojams, bet ją gali skaityti ir vyresniųjų klasių mokiniai.

„Šią knygą sugalvojau nupaišyti todėl, kad man smagu didžius žmones ir sudėtingas idėjas nusitempti iki savo lygio. Pastaruoju metu dažnai tenka iš draugų išgirsti: „Žinok, gėda prisipažinti, bet aš tai nežinau, kas buvo tas Greimas“. Tada puolu aiškinti, kad visiškai neturi būti gėda, kad dėl to ir paišau: kad žmogus galėtų paimti ir paskaityti nejausdamas kaltės už tai, kad ne visus garsius lietuvius žino ar kad arčiausiai humanitarinių mokslų yra buvęs tik žiūrėdamas reklamas, kurias kuria šių mokslų absolventai“, – sako „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“ autorė.

Žurnalistas ir politikos komentatorius Paulius Gritėnas atkreipia dėmesį, kad M. Anušauskaitė sugebėjo ne tik pavaizduoti A. J. Greimo, kaip mąstytojo, kelią, istorinį ir filosofinį kontekstą, kuriame gimė semiotika, bet ir padarė tai su jai būdinga ironija, humoro jausmu ir švelniai absurdišku stiliumi.

„Be jokių panegirikos ženklų galiu pasakyti, kad tai vienas geriausių mano matytų būdų populiarinti humanitarinius mokslus ir jų kompleksines problemas bei sprendinius“, – sako P. Gritėnas.  

Algirdas Julius Greimas Paryžiuje (1971), šeimos archyvo nuotr.

Semiotika daugeliui atrodo sunkiai suprantamas mokslas, bet autorė sugebėjo grafiškai labai patraukliai, aiškiai ir paprastai paaiškinti, kas yra A. J. Greimas ir ką jam reiškė semiotika.

„Net ir nebūdamas mokslininku, jei gyveni pasaulyje, tai kažkaip jį aiškiniesi – ką matai, ką skaitai, ką tai reiškia. Semiotika yra vienas iš būdų tyrinėti pasaulį, vienur tinkamas labiau, kitur – mažiau, skirtingų žmonių skirtingai įvaldomas. Bet joje nėra nieko ezoterinio, skirto tik įšventintiesiems. Pagauti, apie ką kalbama, gali kiekvienas. O komiksai, savo ruožtu,  yra vienas iš būdų kalbėti apie semiotiką“, – teigia M. Anušauskaitė. 

„Komiksai skirti skaityti ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Tai dar gana neįprasta mūsų  kultūroje, bet po truputį atsiranda vis daugiau suaugusiems skaitytojams skirtų komiksų. Prieš keletą metų išleidę Miglės Anušauskaitės ir Gerdos Jord komiksą apie S. Darių ir S. Girėną „10 litų“ susidūrėme su keista problema – knygynuose šią knygą nuolat padėdavo vaikiškų knygų skyriuje, todėl jos nerasdavo tikrieji jos skaitytojai – suaugusieji. Ant Greimo komikso viršelio uždėjome ženklą „N-18“ norėdami labiau atkreipti ne tik skaitytojų, bet knygynų darbuotojų dėmesį“, – sako komiksų knygą išleidusios leidyklos „Aukso žuvys“ vadovė Sigita Pūkienė. 

A. J. Greimas (1917–1992) – lietuvių ir prancūzų mokslininkas, kalbininkas, mitologas, eseistas, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas, kurio metodas ir indėlis į semiotikos discipliną plačiai žinomas akademiniame pasaulyje. Šis pasaulinio garso mokslininkas semiotikos svarbą humanitariniams ir socialiniams mokslams gretino su matematikos svarba gamtos mokslams. A. J. Greimas ypač stengėsi atverti Lietuvą Vakarų kultūrai, siūlė ambicingus mūsų kultūros ateities projektus, skatino ir konsultavo kultūros žurnalų leidybą, publikavo straipsnius periodinėje spaudoje. Šios asmenybės nuopelnus 2017 m. įvertino ne tik Lietuva, bet ir pasaulis: A. J. Greimo 100-osios gimimo metinės šiemet buvo įtrauktos į UNESCO 2016–2017 m. minimų garsių sukakčių sąrašą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt