Kultūra

2017.10.21 14:25

Tyrėjai: Čilės poetas P. Neruda mirė ne nuo prostatos vėžio

BNS 2017.10.21 14:25

Tarptautiniai ekspertai penktadienį paskelbė, kad Čilės poetas, Nobelio literatūros premijos laureatas Pablo Neruda mirė ne nuo prostatos vėžio, tačiau tyrimo metu nebuvo galutinai nustatyta, ar jis buvo nužudytas diktatoriaus Augusto Pinocheto režimo.

Garsus poetas, politikas, diplomatas ir bohemos atstovas P. Neruda mirė 1973 metais, būdamas 69-erių, praėjus kelioms dienoms tuomečio Čilės armijos vado A. Pinocheto įvykdyto kruvino perversmo prieš socialistų prezidentą Salvadorą Allende.

Poetas, kuris taip pat buvo iškilus Čilės komunistų partijos narys, ketino pabėgti į Meksiką ir iš tremties vadovauti rezistencijai prieš A. Pinocheto režimą.

Jis mirė vienoje Santjago klinikoje, kur buvo gydomas nuo prostatos vėžio. Ši liga buvo įvardinta kaip oficiali jo mirties priežastis.

„(Mirties) liudijimas neatspindi tikrosios mirties priežasties,“ – spaudos konferencijoje sakė ekspertų komisijos atstovas Aurelio Luna.

„Wikipedia“ nuotr.

Abejonių dėl P. Nerudos mirties iškilo 2011 metais, kai jo buvęs vairuotojas ir asmeninis padėjėjas pareiškė, kad prieš pat mirtį poetui į krūtinę buvo suleista neaiški injekcija.

Per 17 metų trukusį A. Pinocheto valdymą režimą Čilėje žuvo apie 3,2 tūkst. kairiųjų aktyvistų ir įtariamų režimo priešininkų. Diktatorius mirė 2006-aisiais, būdamas 91-erių. Jis niekuomet nebuvo nuteistas už jo režimo padarytus nusikaltimus.