Naujienų srautas

Kultūra2017.10.17 23:34

Restauruotas vienas seniausių vitražų Lietuvoje

Čiurlionio dailės muziejuje pristatytas restauruotas vienas vertingiausių ir seniausių vitražų Lietuvoje – „Nukryžiuotasis su angelais“. Tik iš kelių nespalvotų fotografijų žinomas „Nukryžiuotojo“ vitražas daugiau nei pusę amžiaus buvo saugomas muziejaus fonduose. Restauruotas kūrinys kurį laiką bus eksponuojamas muziejuje, vėliau – perduotas šeimininkams – Kauno Švenčiausiojo Sakramento bažnyčiai.

Šis, manoma apie 1880-uosius, garsiųjų „Geyling“ vitražo dirbtuvių Vienoje sukurtas „Nukryžiuotojo su angelais“ vitražas, buvo pagamintas Sankt Peterburgo dvasinės akademijos užsakymu. 1934 metais jį ir dar keturis evangelistų vitražus, rektoriaus prelato Blažiejaus Čėsnio iniciatyva įsigijo Kauno Švč. Sakramento bažnyčia.

„Kūrinys yra būdingas 19 amžiui atlikimo maniera, realistine maniera, o ikonografija yra įdomi ir reta būtent dėl keturių angelų, kurie surenka iš Kristaus žaizdų kraują į Mišių taures“, – sako menotyrininkė Raimonda Norkutė.

Sovietmečiu, prieš bažnyčioje įrengiant kino teatrą „Santaka“, vitražai buvo išmontuoti, supakuoti ir nuo 1964-ųjų saugomi M. K. Čiurlionio muziejuje. Kalbama, kad į muziejaus saugyklas vitražai pateko tuomečio direktoriaus Petro Stausko pastangomis. 

„Esu labai dėkingas kelioms muziejininkų kartoms ir ypač direktoriui Petrui Stauskiui, kuris kaip Lietuvai lojalus žmogus, valdininkas vis tiek išsaugojo, jie nebuvo nei nusavinti, nei inventorinti, tiesiog buvo saugomi ir atėjo laikas jiems sugrįžti į dienos šviesą“, – teigia M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Pasak vitražą restauravusio Daugio Bumbulio didžiausias iššūkis – atkurti kiek galima tiksliau. Kuo daugiau išlikusios medžiagos – vaizduojamųjų ar rašytinių šaltinių – tuo lengviau. 

„Šiuo atveju buvo lengviau, nes buvo nemažai likę, didelis iššūkis bus su keturiais evangelistais, kurių ketvirtasis visas dingęs, tai dar sakykime fone, kur yra detalės, kurios yra aplink einantį ornamentą, tai jį galima atkurti, nes jos kartojasi kituose languose“, – tvirtina restauratorius

Maždaug po mėnesio planuojama baigti restauruoti du, iš trijų evangelistų vitražus. Deja, iki šiol nežinoma, kur buvo paslėptas ir ar išliko ketvirtasis – Šv. Mato Evangelisto vitražas. 

„Vienas yra kažkur dingęs, tai labai gera proga vitražo pristatymo metu kreiptis, gal atsiras ar saugoję jį, ar turi žinių, apie to vitražo buvimo vietą“, – tikino Kauno Švč. Sakramento bažnyčios rektorius Jonas Stankevičius

Vitražas „Nukryžiuotasis su angelais“ šalia vertingų sakralinio meno ir liaudiškojo baroko kūrinių, M. K. Čiurliono muziejuje kurį laiką dar bus eksponuojamas, vėliau bus grąžintas Kauno Švč. Sakramento bažnyčiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi