Naujienų srautas

Kultūra2017.10.14 21:27

Kėdainių istorija – languose

Kėdainių senamiestyje – miesto istorija atkurta apleisto pastato languose. „Kėdainių aukso amžiaus sapnu“ pavadina instaliacija įamžino keturių šimtų metų sukaktį, kai prie kunigaikščių Radvilų suklestėjo amatai, prekyba ir menai.

Sumanymas atkurti miesto istoriją ir taip paslėpti senamiestyje esančio apleisto namo langus kilo režisieriui Feliksui Paulauskui. Jis tvirtina, kad valdant Jonui Kiškai, Jonušui Radvilai ir Kristupui Radvilai Antrajam Kėdainiai ypač suklestėjo. Šiuos personažus ir įkūnijo nuotraukose.

„Čia iš didybės manijos, neradau tokio žmogaus, kuris būtų panašus į tuos tris personažus. Jų ūsai skirtingi, o profiliai portretuose, kurie XVII a. buvo vaizduojami, jie tokie panašūs“, – sakė režisierius F. Paulauskas.

Nuotraukose to meto pirklius, vaistininkus, geležies kalėjus, kitus amatininkus įkūnijo apie šimtas kėdainiečių, jauniausias – penkių mėnesių kūdikis, vyriausia – aštuoniasdešimt šešerių Jadvyga Šimokaitienė, pokariu gyvenusi šiame name.

„Sako ponia Jadvyga, va, nusifotografavau, kada tai eksponuojama bus, maždaug po metų, tai turėsiu prasmės gyventi dar vienus metus“, – pasakojo F. Paulauskas.

Kokius epizodus fotografuoti sprendė režisierius, bet ir patys pozuotojai turėjo savo nuomonę.

„Aš sakau, kad kardas, kurį mes pagaminome, praėjo koks tai laikotarpis, karas, mūšis ir jis nebėra kokybiškas, nebėra aštrus, ir mes susiginčijome, ir mano kolega sako, kad jis yra aštrus, ir jis man pjauna liežuvį, ir aš įrodau kad jis neatitinka tos kokybės“, – kalbėjo verslininkas Taurius Putna.

„Šitas dalykas labai vienija mūsų bendruomenę, visi svečiai sustoja prie to namo, visi pasidžiaugia ir pasijuokia, save radę ir draugams parodę“, – kalbėjo renginių organizatorė Laima Žilytė.

Muziejaus direktorius sakė, kad istoriją galima populiarinti ir tokia prieinama žaidimo forma, tuomet mieste lieka mažiau apleistų pastatų.

„Nušauname keletą zuikių, tai ir papuoštas pastatas, Kėdainiuose matosi, kad miestas turi savo istoriją, XVII a. tai buvo rimtas miestas, kad patys miestiečiai įsitraukę į šitą veiklą pasijunta tikrais kėdainiečiais“, – teigė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Režisierius F. Paulauskas sakė, kad nuėmus instaliaciją nuotraukos bus padovanotos žmonėms. Jis turi naujų idėjų, kurių kol kas nenori atskleisti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi