Kultūra

2017.10.11 23:47

Knygos apie Holokaustą autorius: šiandieninė Lietuva turi žinoti savo herojus

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.10.11 23:47

Naujos knygos apie Holokaustą autorius Jochananas Fainas neretai lyginamas su Ana Frank. Garbaus amžiaus vyras sako primiršęs lietuvių kalbą, bet ne savo gelbėtojus ir ne dienas, parodžiusias, kaip greitai žmogus gali prarasti žmogiškumą ir kiek nedaug reikia, kad atsiskleistų geriausios žmogaus savybės. 

Išgyvenęs Holokaustą, ištrūkęs iš geto ir 1947-aisiais į Izraelį pasitraukęs Jochananas Fainas į Lietuvą grįžta pristatyti jau brandžiame amžiuje parašytos prisiminimų knygos „Berniukas su smuiku“.

„Kartais aiškinamasi, kas buvo tie žmonės, kurie rizikavo savo gyvenimu, kad išgelbėtų kitus. Kas jie? Mokslininkai? Moralės žinovai? Ideologai? Man padėjo paprasti žmonės. Jonas Paulavičius buvo menko išsilavinimo, bet jo krūtinėje buvo gera širdis, jis galvojo širdimi. Jis išgelbėjo 16 žmonių. Mano knyga skirta jam“, – pasakoja knygos „Berniukas su smuiku“ autorius Jochananas Fainas.

Holokausto istorijos dėlionę papildžiusią knygą Jochananas Fainas parašė norėdamas supažindinti su tais, kurie kruvinu nacių okupacijos laikotarpiu rizikuodami gyvybėmis slėpė žydus. Jochanano ir dar 15-os žmonių gyvenime tai buvo Lietuvos kariuomenės savanorio, geležinkelio dirbtuvių staliaus Jono Paulavičiaus šeima: žmona Antanina, sūnus Kęstutis, dukra Danutė ir pats Jonas.

„Jis apsisprendė, kaip kovos su fašistais. Palikti šeimą ir trauktis į miškus negalėjo, todėl nusprendė gelbėti žmones, kuriems grėsė mirtis. Tai buvo žydai. Bet jis išgelbėjo ir du lietuvius antifašistus, du rusų kalinius ir dvylika žydų. Kiekviename žingsnyje jam grėsė mirties bausmė, bet jis vis tiek tai darė“, – apie savo gelbėtoją pasakoja knygos autorius.

J. Fainas sako knygoje aprašęs daug lietuviams skaudžių dalykų, todėl netikėjęs, kad kūrinys dienos šviesą išvys Lietuvoje. Tačiau pabrėžia norintis, kad šiandieninė Lietuva žinotų savo herojus.

Daugiau – Giedrės Baltrušytės pasakojime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.