Kultūra

2015.09.08 13:45

Moe Flexas: lietuvius šaltais vadina tie, kurie neranda kelio į jų širdis (nuotraukos)

Goda Raibytė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Moe Flexas – vienas geidžiamiausių ir įdomiausių choreografų pasaulyje. Tai – žmogus, dirbęs su Madonna, atlikėjais Usheriu, „50 Cent“ ir žymiausiais salsos šokėjais bei muzikantais. Moe kasmet suranda laiko apsilankyti ir Lietuvoje, Vilniaus salsos festivalyje, kur paslaptimis dalijasi su mūsų salsos entuziastais.

Moe Flexas – vienas geidžiamiausių ir įdomiausių choreografų pasaulyje. Tai – žmogus, dirbęs su Madonna, atlikėjais Usheriu, „50 Cent“ ir žymiausiais salsos šokėjais bei muzikantais. Moe kasmet suranda laiko apsilankyti ir Lietuvoje, Vilniaus salsos festivalyje, kur paslaptimis dalijasi su mūsų salsos entuziastais.

Vieną savaitę Moe šoka Turkijoje, kitą – moko įvairiuose  Didžiosios Britanijos miestuose, trečią – išvyksta į festivalį Jungtiniuose Arabų Emyratuose, ketvirtą – veda salsos fiestą Kuboje. Kaip naujienų portalui LRT.lt teigė Moe Flexas, jam retai pasitaiko progų namuose miegoti penkias naktis iš eilės, tačiau jis niekada nepavargsta ir neišsenkančia energija pateisina suteiktą „Plačiausios salsos šypsenos“ titulą.

– Papasakokite, kaip pradėjote šokti ir kaip atradote salsą?

– Istorija kiek neįprasta. Prieš pradėdamas šokti dirbau „normalų“ darbą reklamos agentūroje. Be to, profesionaliai užsiiminėjau sportu – žaidžiau regbį. Tačiau galiausiai mano širdis atrado šokį... Lankydavausi klube, kuriame dirbo profesionalūs šokėjai. Tada buvau labai nedrąsus, o tie šokėjai kaskart bandydavo mane perlaužti ir priversti šokti, bet aš visada tik atsakydavau: „Ne, ne, ne, tikrai ne!”.  Ir vieną vakarą viskas pasikeitė, pajutau, kad išaušo mano valanda.  Sudalyvavau „battle” (kova šokių judesiais tarp dviejų šokėjų prieš publiką, – aut. past.). Taigi tai buvo pirmasis kartas, kai šokau prieš publiką. Taip atsitiko, kad šokių trupės vadybininkas tuomet taip pat buvo klube, jis pasiūlė man prisijungti. Žinoma, aš atsisakiau. Bet jis nepasidavė – persekiojo mane tris mėnesius tol, kol sutikau.

O su salsa susipažinau Mančesteryje. Ėjau pro tokį klubą, kuris dar net nebuvo atsidaręs, bet ten jau grojo muzika. Išgirdau salsos muziką ir iš karto ją įsimylėjau. Taigi priėjęs arčiau, pamačiau, kad salėje šoka kažkoks vyras, jis metė „battle“ iššūkį. „Kovojome“ apie pusę valandos ir tada jis mane pakvietė į netoliese esantį salsos klubą, kur tą vakarą grojo. Kadangi neturėjau, ką veikti, nuėjau. Ir tai buvo pirmasis mano apsilankymas salsos klube. Įsimylėjau muziką ir niekada nebeatsigręžiau atgal.

Sunku patikėti, kad buvote drovus, tapote visiška priešingybe...

– Taip! Suradau save. Tada buvau toks drovus, kad ne tik negalėjau šokti, bet ir bendrauti su žmonėmis… Jeigu būčiau buvęs kambaryje, turbūt net nebūtumėte manęs pastebėję. Šokis mane pakeitė iš esmės.

Pasakojote apie savo, taip pavadinkime, šokių evoliuciją. Kaip dabar apibūdintumėte savo šokio stilių?

– Šokis. Jeigu man patinka daina, aš išmoksiu pagal ją šokti. Man patinka skirtingi stiliai, nes myliu muziką ir trokštu ją interpretuoti.

– Pagal išsilavinimą esu psichologas. Studijuodamas turėjau pakankamai laiko tam, kad galėčiau išmokti pažvelgti į pasaulį kitaip. Tai padeda tobulėti ir surasti savyje vidinės stiprybės. Neigiamos emocijos tik kenkia: žmogus dėl jų jaučiasi pavargęs, lėtas, viskas nusidažo niūromis spalvomis. Pakeitus požiūrį, jis sušyla iš vidaus ir ima jausti supančią teigiamą energiją.

Ypač daug keliaujate. Vieną savaitę Jus – Turkijoje, kitą – Lietuvoje, trečią – Kuboje ar net Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE). Ar nepavargstate nuo „gyvenimo ant ratų“?

– Jeigu atvirai, kartais būna labai sunku. Pasiilgstu smulkmenų – nueiti į kino teatrą, susitikti su senais draugais, laikyti daiktus ne lagamine, o spintoje, ar miegoti namuose daugiau nei penkias dienas. Bet labai džiaugiuosi, kad turiu galimybę kaskart sutikti naujus žmones, pažinti skirtingas kultūras, ragauti skirtingą maistą ar klausytis skirtingų kalbų. Pavyzdžiui, dabar aš kraunuosi lagaminus ir ruošiuosi į festivalį Dubajuje (JAE). Man didelė garbė daryti tai, ką darau dabar.

Žinau, kad dar esate ir muzikantas. Ar tai Jums padeda būti geresniu šokėju? Turiu omenyje ne, pavyzdžiui, ritmo pojūtį ar natas, o būtent muzikos pajautimą?

– Visi gali girdėti muziką, bet ne visi jos klausosi. Nenoriu, kad žmonės klausytųsi ausimis, noriu, kad jie tai pajaustų širdimis. Taip pasiekiamas visai kitas klausymosi lygis. Muzikai jaučiu labai didelę aistrą! Labiausiai mėgstu klausytis saksofono, gitaros ir pianino. Tačiau pats esu perkusininkas. Man patinka groti viskuo, ką galima trankyti (juokiasi). Mano namuose – pilna instrumentų. Man patinka į juos tiesiog žiūrėti. Muzika maitina mano sielą. Jeigu kiti galėtų jaust tai, ką jaučiu aš, jie niekada nesustotų.

Ar niekada nesvarstėte galimybės, sukurti savo grupę?

– Turėjau garbės groti su labai garsiomis grupėmis,  bet šokis yra ne tik mano aistra, bet ir darbas. Nenorėčiau, kad muzika taip pat taptų darbu. Pavyzdžiui, jeigu gročiau, turėčiau groti tai, ko nori publika. Taigi muzika yra mano hobis. Žinai, bendrauti su žmonėmis, kontaktuoti su jais ir groti tik tai, ką noriu ir kada noriu, man patinka labiau.

Gimėte Somalyje, dabar gyvenate Didžiojoje Britanijoje, bet daug keliaujate mokydamas šokti. Kaip manote, ar kilmė svarbu, norint tapti tikrai geru šokėju? Pavyzdžiui, ar lietuvis gali būti geras salsos šokėjas?

Kodėl pasirinkote gyventi Britanijoje? Juk galėtumėte gyventi bet kur, pavyzdžiui, Kuboje ar bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje.

– Britanija yra mano namai. Joe gyvenu jau 23 metus, kartu gyvena ir mano draugai, šeima – žmonės, kurie mane palaikė ir padėjo tapti tuo, kuo aš esu dabar. Tai – viena priežastis. Kita – Britanija yra nuostabi šalis. Gyvenu Londono centre, Camdeno rajone ir man tai – pati nuostabiausia vieta. Camdenas yra labai įdomus ir pašėlęs. Tiesa, vienintelis dalykas, ko mes neturime, yra geras oras. Jis toks blogas, kad ištisus metus turime tik vieną sezoną – pilkumą.

Vilniaus Salsos festivalyje jau lankėtės penktus metus iš eilės. Ar manote, kad Lietuvoje salsos mokymo lygis yra toks pat aukštas, kaip ir bet kurioje kitoje didelėje Vakarų valstybėje?

– Lietuviai nešoka salsos taip seniai, kaip šoka britai, italai ar prancūzai. Bet kai praeis užtektinai laiko, Lietuva turi ypač stiprių šansų visus pralenkti. Pas jus salsos šokėjų nėra daug, bet jie labai aistringi. Ir taip yra tik todėl, kad turite tokių puikių šokių vakarų vedėjų kaip Vytautas „Weedska“ Verseckas, kuris tikrai išmano savo muziką ir yra sukaupęs didelę kolekciją, taip pat, dėl salsos mokyklos „SalsaSisters“ mokytojų, rodančių aukštą mokymo lygį. Taigi viską sudėjus, Lietuva tinkama linkme ims judėti jau visai netrukus.

Kas Lietuvoje Jums patinka labiausiai?

– Žmonės yra labai aistringi ir energingi. Lietuva – graži šalis su gražiais žmonėmis.

Gana keista girdėti, kad lietuvius apibūdina kaip „aistringus ir energingus“, dažniau tenka girdėti visiškai priešingų nuomonių.

– Žinai, tie, kurie lietuvius vadina šaltais, tiesiog nesurado kelio į tų žmonių širdis, nes viduje lietuviai yra nusiteikę veikti. Bet jeigu tu esi šaltas, tai ir jie tau bus šalti... Ir visi bus šalti! Jeigu spinduliuoji šilumą, to paties atsako sulauksi ir iš kitų.


Biografija

1998 kūrė choreografiją ir šoko Bolivude

1999 kūrė choreografiją ir šoko MTV, dirbo su Madonna, 50Cent ir t.t.

2001 pradėjo mokytis šokti salsą ir laimėjo „UKA British Amateur Championships”

2001 m. tapo „British Threesome Championships“ čempionu

2005 m. imtas priskirti prie geriausių salsos mokytojų Didžiojoje Britanijoje

2006 pradeda pasaulinę salsos karjerą, ima mokyti ir pasirodyti ne tik D. Britanijoje

2006 m. vaidino populiariame miuzikle „El Barrio“

2006 m. išrinktas geriausiu kubietiškos salsos mokytoju

2007 m. pasirodė „Glastonbury“ festivalyje ir pirmą kartą davė interviu BBC radijui

2007 m. Londone įkūrė savo salsos mokyklą

2009 m. išrinktas geriausiu Britanijos šokių mokytoju

2009–2013 m. tęsia šokių mokytojo ir choreografo karjerą, daug keliauja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt