Kultūra

2017.09.28 16:24

Lietuvoje koncertuos multiinstrumentalistas S. Micusas

LRT.lt2017.09.28 16:24

Vokietijos multiinstrumentalistas, dainininkas ir etnomuzikologas Stephanas Micusas yra talentas, pažįstantis kone viso pasaulio instrumentus bei daugybe jų puikiai grojantis. Ne be reikalo jo pavardė yra angliško žodžio music anagrama – viskas, prie ko jis prisiliečia, tampa muzika, rašo organizatoriai.

Atlikėjas kvies susipažinti su unikalia, išskirtine savo kuriama ir atliekama muzika spalio 7 d. šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje ir spalio 8 d. Žalgirio arenos amfiteatre, Kaunas.

Norėdami suprasti, kokia yra aistringo ekperimentatoriaus S. Micuso kūryba, įsivaizduokite etno-ambient, world beat ir egzotišką dub muziką, tačiau be elektroninių instrumentų ar didesnio studijinio apdorojimo. Skaitmeniniame amžiuje tai yra visiškai netikėtas sprendimas, kuriuo produktyvus atlikėjas sėkmingai naudojasi keturis dešimtmečius, albumus leisdamas aukštais standartais pasižyminčioje įrašų studijoje „ECM Records“.

Daugybė šiuolaikinių Europos šokių kolektyvų atlikėjo kūrinius naudoja savo pastatymuose. Per pastaruosius 30 metų S. Micuso surengė šimtus solinių koncertų visoje Europoje, Azijoje ir Amerikoje. Jo akustinių albumų skaičius siekia net 22.

Ieškodamas muzikinių kultūrų ir kontekstų S. Micuso nukeliavo šimtus tūkstančių kilometrų, atrasdamas unikalių progų mokytis civilizacijos nepaliestuose kampeliuose. „Keliaudamas po Nepalą patyriau nušvitimą ir supratau, kaip turi skambėti tobula muzika. Važiuodamas pro derlingą slėnį, pilną gyvybės ir spalvų, jo fone pamačiau aukščiausius sniego viršūnėmis pasipuošusius negyvenamus kalnus – amžinybės ir grynumo simbolius. Šie du priešingi poliai – spalvingas gyvenimas ir amžinas grynumas bei nepasiekiamumas – man tapo idealios muzikos vaizdiniu“, – prisipažįsta atlikėjas.

Dar prieš atsirandant world muzikos žanrui, jis jau grojo Afganistano, Indijos ir Indonezijos instrumentais. Vokiečių kompozitorius nuo pat pirmojo savo albumo, išleisto 1976 m., kūrė ne pasaulio, bet kitokią – pasaulietišką – muziką. Etniniais instrumentais jis groja netradiciniais būdais, apjungdamas juos daugiasluoksnėse kompozicijose ir suteikdamas meditacines patirtis.

Koncertuose S. Micusas kartu dainuoja ir vėlgi tai daro neįprastai – įrašydamas savo balsą keliuose takeliuose, vienas pats sukuria visą chorinį kūrinį. Jo tekstai dažniausiai atliekami neegzistuojančia kalba, tačiau skamba tarsi universalus tarpkultūrinis kodas ar vieninga pasaulio daina.

63-ejų metų atlikėjas muziką studijavo kone visuose žemynuose, mokydamasis groti gitara, fleita, sitaru, flamenko gitara, shakuhachi (japonų bambukinė fleita), sho (japonų armonikėlė), suling (bališka fleita), airišku dūdmaišiu, sinding (Afrikos arfa), dondon (kalbantis Afrikos būgnas), doussn` gouni (Afrikos arfa), duduku, hnė (birmiečių obojus), bagana (Etiopijos lyra), nohkan (japonų fleita), genbri (Maroko bosinė liutnia), ryuteki (japonų fleita), tama (Senegalo kalbantis būgnas), studijavo gruzinų ir bulgarų polifoninį chorinį dainavimą.

S. Micuso muzika pasižymi gelme, transcendentine galia. Jo kūryba yra žemiška ir didinga, meditacinė ir šventiška tuo pat metu, jungianti fizinį bei metafizinį pasaulius. Ji yra darnaus kūrybinio santykio su aplinka ir gamta pavyzdys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.