Kultūra

2017.09.25 10:30

Koncertams su LVSO besiruošiantis G. Januševičius džiaugiasi ypatingo skambesio fortepijonu

LRT.lt2017.09.25 10:30

Vokietijoje gyvenantis pianistas Gintaras Januševičius išpildė savo ilgametę svajonę – nuo šiol jo namuose skambės 1922 metais pagamintas „Steinway & Sons“ fortepijonas. 

Ilgai fortepijono sau ieškojęs pianistas savo naująjį, kaip jis pats vadina, kompanjoną netyčia sutiko fortepijonų meistro Normano Forresterio namuose. Daug metų „Steinway & Sons“ Niujorke dirbęs škotas pats restauravo istorinį instrumentą ir pritaikė jį prie G. Januševičiaus poreikių. N. Forresterio paslaugomis besinaudojusių pianistų sąraše – legendiniai pianistai Vladimiras Horowitzas, Vanas Cliburnas, Rudolfas Serkinas.

„Esu pirmasis, ir, tikiuosi, paskutinis šio fortepijono savininkas po restauracijos. Tokio amžiaus instrumentai turi būti reguliariai prižiūrimi, ir N. Forresteris padarė fantastišką darbą. Fortepijono klaviatūra man visiškai paklūsta, jo dinaminė skalė yra itin plati, o skambesys – kaip istorinių muzikos įrašų, su kuriais užaugau“, – teigia G. Januševičius. Anot jo, būtent skambesio ieškojimas lėmė tai, kad buvo įsigytas istorinis, o ne modernus instrumentas.

Paklaustas apie pirkinio kainą, pianistas neatviravo. „Nesakysiu, nes pašiurps oda. Tegul geriau ji šiurpsta nuo šiuo fortepijonu išgaunamų garsų“, – juokauja menininkas.

Asmeninio arch. nuotr.

Nuo 2004 m. Hanoveryje įsikūręs pianistas koncertuoja ir veda meistriškumo kursus visame pasaulyje. Vokietijoje akimirksniu jo sumanytas muzikos konkursas „Hanoverio muzikos talentų birža“, o Lietuvoje 2017 metų liepą sėkmingai debiutavo jo įkurta fortepijono akademija „Klaipėda Piano Masters“.

„Steinway & Sons“ fortepijonas į G. Januševičiaus namus atkeliavo pačiu laiku – šiuo metu pianistas intensyviai ruošiasi koncertams su Lietuvos Valstybiniu simfoniniu orkestru, kuriuose skambins amerikiečių kompozitoriaus George`o Gershwino koncertą fortepijonui ir orkestrui. Šis kūrinys sukurtas Niujorke 1925 metais ir yra trimis metais jaunesnis už pianisto įsigytą fortepijoną.

„Šiuo instrumentu skambindamas G. Gershwiną gaunu tiesiog nerealią įkvėpimo dozę. Nenustoju šypsotis, esu euforijoje, o tai – svarbiausia šio monumentalaus kūrinio emocija“, – teigia G. Januševičius. Šia emocija pianistas su publika dalinsis spalio 4 dieną Klaipėdos koncertų salėje ir spalio 6 dieną Vilniaus kongresų rūmuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.