Naujienų srautas

Kultūra2017.09.24 22:08

Restauruojamos V. Grybo „Pelėdos“

Pradėta restauruoti istorinė, Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto erdves juosianti tvora ir ant jos stovinčios garsiosios skulptoriaus Vinco Grybo „Pelėdos“. Pačių pelėdų konservavimas-restauravimas planuojama tetruks kelis mėnesius, ilgiau teks padirbėti restauruojant pačią tvorą.

Kai 1922 metais šioje vietoje atidaryta Kauno meno mokykla studijos čia paviliojo dabar gerai žinomą skulptorių Vincą Grybą. Pas Kajetoną Sklėrių besimokiusiam 33 metų Vincui ir buvo patikėta dekoruoti tvorą. Iš Nemuno pakrančių smėlio ir cemento pelėdas nulipdęs studentas vargiai numanė, kad jo paukščiai bus tokie žinomi, o dėl jų net vietovė bus imta vadinti Pelėdų kalnu. 

Daugiau nei 9 dešimtmečius stovinčios paukščių skulptūros restauruojamos pirmą kartą.

„Kiek aš save prisimenu, o aš dirbu 1979 m., tai tos „Pelėdos“ niekada nebuvo tvarkytos, tačiau kai kurie stulpeliai buvo paramstyti, kad nenuvirstų visiškai, priekiniai vartai buvo sutvarkyti ir tą laikotarpį „Pelėdos“ nebuvo pirmasis objektas, kurį reikėtų tvarkyti“, – sakė Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto dekanė dr. Sigita Saulėnienė.

Sutvarkyti nuo tvoros nuimtos 34 skulptūros. Tik vienos iš jų būklė, pasak specialistų, prastesnė – įskilusią pelėdą reikės restauruoti, kitoms pakaks konservavimo – prilipdyti nuskilusias detales ir nuvalyti. 

„Jos labai gražios, apsamanojusios, gaila bet reikės jas nuvalyti. Gaila, man labiau patinka, bet ir vėl susamanos ir vieną reikės atstatyt. Šiek tiek ir samana gadina, yra įtrūkusios, tiesiog vanduo, šaltis jas ardo, tai porą pelėdų reikės rimtai restauruot“, – pasakojo Kauno kolegijos direktoriaus pavaduotojas plėtrai ir infrastruktūrai Paulius Baltrušaitis.

Istorinei tvorai restauruoti 20 tūkst. eurų skyrė Kauno savivaldybė, 55 tūkst. – pati kolegija, dar 3 tūkst. reikės pelėdoms sutvarkyti. Paukščių restauravimas planuojama truks kelis mėnesius, tvoros – kiek ilgiau.

Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto pastatų kompleksas įrašytas į Kultūros vertybių registrą, bei Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi