Kultūra

2017.09.15 10:26

Sapiegų šeimos kripta vienai dienai atveriama lankytojams

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.09.15 10:26

Šį šeštadienį vienai dienai pirmą kartą Bažnytinio paveldo muziejuje bus atidaryta Sapiegų šeimos kripta.

Įprastai Sapiegų šeimos mauzoliejus, esantis Šv. Mykolo arkangelo bažnyčios garbingiausioje vietoje, kriptoje po presbiterija, uždarytas ir į jį patekti neįmanoma. Šį savaitgalį unikalią proga nusileisti į šią erdvę kviečia Bažnytinio paveldo muziejus. Šeštadienį – vieną dieną – ji bus atvira lankytojams.

Prieš keturis šimtmečius bažnyčia pastatyta Leono Sapiegos – įtakingiausio to meto Lietuvos didiko, Vilniaus vaivados, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio ir didžiojo etmono – iniciatyva. Ansamblis suplanuotas kaip Sapiegų giminės mauzoliejus. Šiuo metu kriptoje yra 22 karstai, pirmiausia – bažnyčios fundatoriaus L. Sapiegos, mirusio 1633 m., ir jo giminaičių sarkofagai, puošti XVII–XX amžiaus pradžios audiniais ir giminės atributika.

„Kripta buvo išniekinta jau 1655 m., užpuolus kazokams, nes Sapiegos buvo palaidoti švininiuose karstuose, puošta sidabru, tai visi brokaitai, aksomas ir sidabras buvo nurinkta, palaikai išmėtyti. 32 vienuolės jau tvano laikais atvyko į Vilnių, atrinko palaikus, atpažino patį L. Sapiegą, ir po tvano jau buvo sudėta į medinius karstus, gražiai ta kripta sutvarkyta. Patį Leoną apvilko vienuolio abitu“, – sakė Bažnytinio paveldo muziejaus edukacinių programų vadovė Violeta Indriūnienė.

Kaip pasakoja Violeta Indriūnienė, kripta buvo atnaujinta 1933 m., minint 300-ąsias fundatoriaus mirties metines. Ir, nors būta dar ne vieno apiplėšimo bei palaikų išniekinimo, šiandien kripta tokia, kokia pagal išlikusius 1933 m. aprašymus.

Ateityje planuojama atlikti išsamesnius palaikų antropologinius tyrimus, o kol kas restauratorių apžiūrėta ir sutvarkyta kripta vienai dienai atveriama lankytojams. Pirmą kartą Bažnytinio paveldo muziejaus istorijoje nusileisti į bažnyčioje įrengtą Sapiegų šeimos kriptą muziejus kviečia šį šeštadienį. Bus surengtos penkios ekskursijos, į kurias visi kviečiami registruotis iš anksto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.