Naujienų srautas

Kultūra2017.09.14 10:32

Kretingoje pradedamas Tarptautinis senosios muzikos festivalis

LRT.lt 2017.09.14 10:32

Minint Kretingos pranciškonų bažnyčios 400 metų jubiliejų, rugsėjo 22–24 d. čia įvyks I-asis Tarptautinis Kretingos senosios muzikos festivalis, sukviesiantis į Kretingą garsiausius pasaulio ir mūsų šalies baroko muzikos atlikėjus. Tai bus vienintelis tokio pobūdžio festivalis Žemaitijoje ir vienas iš vos keleto senosios muzikos festivalių visoje Lietuvoje, skirtas vėlyvojo renesanso ir baroko muzikai, atliekama remiantis istoriškai pagrįsto atlikimo principais, teigia organizatoriai.

Tikimasi, kad festivalis taps tradicija, kuri Vakarų Lietuvoje sukurs platų senosios muzikos mylėtojų ratą.

Šį festivalį rengia Vilniuje įsikūręs tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“, kurio misija yra rengti renesanso ir baroko muzikos koncertus bei edukacinius renginius, ypatingą dėmesį skiriant muzikiniam paveldui, susijusiam su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija.

Ansamblis koncertuoja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio festivaliuose bei koncertų cikluose. Ansamblio ir Kretingos festivalio meno vadovas – išilginės fleitos ir korneto atlikėjas, specializuotų senosios muzikos aukštųjų mokyklų Bazelio „Schola Cantorum“ ir Trosingeno muzikos universiteto magistras bei Sorbonos universiteto Paryžiuje doktorantas Rodrigo Calveyra, koncertuojantis prestižinėse viso pasaulio koncertų salėse ir operos teatruose.

Kretingos pranciškonų bažnyčiai priklauso vienas didžiausių Lietuvos muzikinių lobių – seniausi Lietuvos vargonai, pagaminti XVII a. pabaigoje. Barokinis instrumentas yra puikiai restauruotas, suderintas istoriniu aukščiu ir derinimu (466Hz mezotoninis derinimas), todėl idealiai tinkamas senajai muzikai atlikti. Iki šiol šie vargonai stovėjo nedidelėje rakinamoje koplyčioje, kuri buvo nepritaikyta galingam vargonų skleidžiamam garsui.

Ansamblis „Canto Fiorito“ kartu su vienuoliais pranciškonais ir istorinių vargonų meistrais rado būdą, kaip perkelti šį instrumentą į pagrindinę bažnyčios erdvę. Perkėlimo procedūrą 2017 m. rugpjūčio mėnesį atliko belgų istorinių vargonų meistras Etienne`as Debaisieux. Tai buvo svarbiausias pasirengimo I-ajam Tarptautiniam Kretingos senosios muzikos festivaliui etapas. Instrumentui sukonstravus specialią važiuojančią platformą ši muzikos paveldo vertybė nuo šiol stovės pagrindinėje bažnyčios erdvėje, o koncertų metu atsidurs centrinėje navoje, priešais altorių, geriausio girdimumo ir matomumo vietoje, leidžiančioje muzikuoti vargonais solo ir drauge su mažais bei dideliais ansambliais.

Šių metų festivalyje nuskambės trys koncertai. Rugsėjo 22 d. vakarą festivalį atidarys viena garsiausių pasaulyje baroko muzikos dainininkių Maria Cristina Kiehr kartu su vargonininku Jean-Marc Aymes. Koncerte „Sveika, Dangaus karaliene“ muzikantai atliks Mergelei Marijai skirtus XVII a. italų kompozitorių kūrinius, kupinus pamaldaus jausmingumo.

Rugsėjo 23 d. Kretingos pranciškonų bažnyčioje nuskambės senosios muzikos garsenybės Leonardo Garcia Alarcono vargonų rečitalis. Šis vargonininkas, klavesinininkas ir dirigentas, ansamblio „Capella Mediterranea“ meno vadovas, yra neprilygstamas senosios muzikos interpretuotojas ir improvizuotojas. Skirtingų šalių kompozitorių programoje jis išryškins chromatines baroko muzikos savybes, tuo pačiu atskleisdamas visas festivalio vargonų tembrines ir garsines galimybes.

Šių metų festivalį uždarys ansamblio „Canto Fiorito“ pasirodymas, kuriame bus pristatytas mums menkai žinomas LDK muzikos paveldas – XVII a. pradžioje Vilniuje gyvenusio ir kūrusio baroko kompozitoriaus Giovanni Battistos Cocciolos kūryba. Penkių lietuvių dainininkų ansamblį papildys senųjų instrumentų atlikėjai iš įvairių šalių – balsų ir pučiamųjų instrumentų derinys išryškins G. B. Cocciolos polichoralinės muzikos spalvingumą.

Visų festivalio koncertų pradžia 19 val., jie visi nemokami. Festivalio atidarymo koncertą filmuos LRT TELEVIZIJA.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi