Naujienų srautas

Kultūra2017.09.12 16:12

Filharmonijos koncertų bus galima klausytis internetu

LRT.lt 2017.09.12 16:12

Nacionalinė filharmonija 77-ąjį koncertų sezoną pradeda simfoninės muzikos vakaru. Rugsėjo 16 d. su Modesto Pitrėno vadovaujamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru grieš svečias iš Vokietijos – violončelininkas Johannesas Moseris, šiuo pasirodymu pradedantis ir savo intensyvų 2017–2018 m. koncertų sezoną, teigiama Filharmonijos pranešime žiniasklaidai. 

Šio, o ir kitų koncertų nuo šiol Filharmonijos publika galės klausytis ne tik gyvai, bet ir skaitmeninėje salėje. Tai – virtualiame pasaulyje savo pozicijas vis labiau stiprinančios Filharmonijos 77-ojo sezono naujovė. Koncertų įrašai bus pasiekiami puslapyje nationalphilharmonic.tv.

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, naująjį sezoną Filharmonija nusiteikusi įvairiapusiškai plėsti koncertinę veiklą: atidaryti skaitmeninę salę, palaikyti interaktyvią komunikaciją su klausytojais ir įvairių medijų, ypač socialinių tinklų, vartotojais, išmoningai vykdyti edukacinę veiklą Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, o svarbiausia – atsakingai pristatyti Lietuvos muzikos kultūrą užsienyje. Rudenį Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) laukia įspūdingos gastrolės į Indiją ir Tailandą, o Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) atstovaus Lietuvai gastrolėse Eliziejaus laukų teatre. Dar daugiau maršrutų svetur mūsų kolektyvų laukia po Naujųjų metų.

Ambicingus Filharmonijos planus jau antrus metus palaiko mecenatas – koncernas „Achemos grupė“ bei Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondas. Mecenato ir rėmėjų pagalba padeda ne tik drąsiai imtis naujovių, bet ir išlaikyti stabilų sezono koncertų ritmą.

Vien sezono pirmąjį pusmetį, nuo rugsėjo iki gruodžio, Vilniuje ketinama surengti per 50 koncertų. Pasak Filharmonijos generalinio direktoriaus pavaduotojos Ievos Tamutytės, jie vyks pačioje Filharmonijoje bei Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Jonų bažnyčioje. Keli koncertai pratęs tradicinį ciklą „Muzika Trakų pilyje“. Patrauklios muzikos programos skambės įvairiuose Lietuvos miestuose, čia ir toliau bus stiprinama edukacija, pristatomos pažintinės muzikos programos iš ciklų „Muzikos enciklopedija gyvai“, „Koncertai visai šeimai“.

„Edukacija yra viena prioritetinių Filharmonijos veiklos sričių, jau kelinti metai atnešanti gražių vaisių – vis gausiau lankomos koncertų salės, jaunėjanti publika, atviresni santykiai tarp muzikos kūrėjų, atlikėjų ir klausytojų, stiprėjanti Filharmonijos bendruomenė. Daugiau publikos padeda pritraukti ir gana lanksti bilietų nuolaidų sistema, pavyzdžiui, abonementas „Grosso“, nuolaidos grupėms, moksleiviams, studentams, pensininkams ir kt.“, – sako I. Tamutytė.

Kokie bus svarbiausi 77-ojo koncertų sezono pirmos pusės repertuaro akcentai? Po LNSO sezono pradžios bei rugsėjo 30 d. vyksiančio koncerto su Tarptautinio J. Heifetzo smuikininkų konkurso nugalėtoja Yurina Arai pasirodys LKO su Sergejumi Krylovu, solo arfa skambinant Joanai Daunytei. Spalis bus dosnus įdomių kamerinės muzikos programų, čia ypač minėtinas Valstybinio Vilniaus kvarteto ir pianisto Andriaus Žlabio spalio 25 d. koncertas, kuriame A. Žlabį pažinsime ir kaip kompozitorių.

Šiuolaikinės muzikos gurmanai, be abejo, bus pamaloninti keliais Filharmonijoje vyksiančiais „Gaidos“ festivalio koncertais (spalio 21 ir 28 d., lapkričio 3 ir 4 d.). „Gaidoje“, kaip įprasta, sulauksime intriguojančių Lietuvos kompozitorių premjerų, bus paminėti Davido Lango ir Johno Adamso jubiliejai, pirmą kartą Lietuvoje koncertuos viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „So percussion“, įvyks išskirtinis pianisto Luko Geniušo 2017 metų pasirodymas Lietuvoje.

Rudens koncertų sezono viršukalnei galima būtų prilyginti lapkritį vyksiantį Penktąjį Vilniaus fortepijono festivalį. Šiųmečio festivalio tema – „Pakeleiviai“. Jo meno vadovė pianistė Mūza Rubackytė sukvietė gražų būrį Lietuvoje dar nekoncertavusių pianistų iš svetur, daug dėmesio bus skirta jaunimui, įvairių konkursų laureatams. Lapkričio 11–25 d. Filharmonija simboliškai taps fortepijono muzikos meka, čia įvyks aštuoni aukščiausio lygio pianistų koncertai.

Tvaria žiemos koncertų tradicija jau tapo „Kalėdų muzikos savaitė“ (gruodžio 26–29 d.) ir Naujamečiai koncertai (gruodžio 31 d.), čia ypatinga staigmena šiemet laukia vokalo muzikos gerbėjų – gruodžio 27 d. Filharmonijoje koncertuos britų vokalinis sekstetas „The Queen`s Six“.

Sulauksime ir daugiau įdomių užsienio atlikėjų. Antai lapkričio 30 d. koncerte „Alternatyvos“ pasirodys styginių kvartetas „O/Modern“ ir perkusininkė Evelyn Glennie, gruodžio 16 d. su M. Pitrėno diriguojamu LNSO koncertuos Filharmonijoje jau viešėjęs ir tikrą emocijų audrą sukėlęs saksofonų kvartetas „Signum“, o gruodžio 22 d. tarptautinio projekto „Strings and Air“ (JAV, Lietuva, Ispanija) koncerte „Nuo klasikos iki flamenko“ su lietuvių saksofonininku Kęstučiu Vaiginiu bei styginių kvartetu „Mettis“ muzikuos Hernanas Romero (gitara, vokalas) ir Rodrigo G. Pahlenas (fortepijonas, lūpinė armonikėlė, perkusija).

Kai kurie šio pusmečio koncertai ypatingi, nes pristatys naujas kompaktines plokšteles. Spalio 8 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje koncertuosiantys Justina Auškelytė (smuikas) ir Cesare Pezzi (fortepijonas, Italija) supažindins su Balio Dvariono kūrinių smuikui ir fortepijonui kompaktine plokštele („Naxos Records“). Spalio 22 d. nuostabios dovanos sulauks jauniausia Filharmonijos auditorija – dirigentas Robertas Šervenikas, aktorius Rolandas Kazlas ir LNSO koncerte visai šeimai pristatys plokštelę „Apie Motušę Žąsį, Petią ir Vilką“, skambės Maurice`o Ravelio orkestrinė siuita „Mano motušė Žąsis“ ir Sergejaus Prokofjevo simfoninė pasaka „Petia ir Vilkas“. Naują lietuvių kompozitorių muzikos plokštelę – „Muzika kameriniam orkestrui“ – su įvairiais solistais ir dirigente Adrija Čepaite šiemet įrašė LKO, ji bus pristatyta lapkričio 8 dieną. Plokštelės sutiktuvių koncerte Vilniuje numatyti Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio ir Algirdo Martinaičio kūriniai. LKO lietuvių muzikos plokštelė bus pristatyta ir Klaipėdoje bei Kaune.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi