Kultūra

2017.09.12 12:00

Vargonų virtuozas T. Koopmanas: rokas ir barokas – panašūs

Vienas įtakingiausių pasaulio muzikinės bendruomenės narių Tonas Koopmanas atvyko į Lietuvą. Amsterdamo baroko orkestro ir choro įkūrėjas antradienį koncertuos Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje. 

„Kai man buvo šešeri, dar nemokėjau skaityti, bet galėjau įsiminti visus muzikos kūrinius“, – sako T. Koopmanas. Vaikystėje pamilęs vargonus, jų profesorius neapleido visą gyvenimą. Vėliau įkūręs Amsterdamo baroko orkestrą ir chorą, tapo ir jo dirigentu. Vargonininkas, dirigentas, klavesino meistras bei Leideno universiteto profesorius sako, kad iš visų veiklų vienos išsirinkti jam nepavyktų.

„Žmona man kartais sako, kad turėčiau išsirinkti vieną veiklą, bet man patinka jos visos. Ir negaliu pasakyti, kuri labiausiai. Man patinka dėstyti universitete, turiu daug studentų, kurie studijuoja doktorantūrą ir mano vadovaujami rašo disertacijas. Man patinka kalbėti apie tai, ko išmokau per gyvenimą. Jeigu groju klavesinu, man labiau patinka vargonai, o jei groju vargonais, labiau patinka klavesinas. Labai sunku išsirinkti“, – sako T. Koopmanas.

Visą savo muzikinę karjerą profesorius paskyrė baroko muzikos tyrinėjimams bei šios epochos genijui – Johannui Sebastianui Bachui.

„Manau, kad emocijos baroko muzikoje - labai natūralios. Baroko muzika labai ritminga. Rokas ir barokas turi kažką bendro. Man patinka idėja, kad tai ne tik rimta, bet ir linksma, ritminga muzika. Man baroko muzika atrodo pati kūrybiškiausia. Bachas, mano manymu, yra genialiausias kompozitorius visoje muzikos industrijoje. Kiti žmonės galbūt sakytų kitus vardus, bet man jis yra nepralenkiamas“, – tikina profesorius.

Daugiau apie tai – Erikos Alonderytės reportaže.