Naujienų srautas

Kultūra2017.09.11 15:38

Poetui T. Venclovai sukanka 80 metų

Pirmadienį poetui, akademikui, publicistui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Tomui Venclovai sukanka 80 metų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė rašytoją apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, o vakare Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks jubiliejinis vakaras.

Šalies vadovės teigimu, laisva ir mąstanti Lietuva neatsiejama nuo T. Venclovos – erudito, iškilaus pasaulio piliečio – kūrybinės ir visuomeninės veiklos.

„Jūs nuosekliai ginate humanistines vertybes, stiprinate toleranciją ir kultūrų dialogą, tiesiate tiltus tarp tautų. Esate tarp iškiliausių Europos visuomenės ir kultūros kritikų. Jūsų laisva mintis apie žmogaus teises ir orumą, tautą ir visuomenę skamba kaip kamertonas, į kurį svarbu įsiklausyti“, – rašoma prezidentės sveikinime.

Atsiimdamas apdovanojimą, Tomas Venclova savo nuopelnų šaliai vertinti nesiėmė, o Lietuvai linkėjo to, ko jai labiausiai reikia.

„Apdovanojimas yra apdovanojimas. Esu dėkingas už jį. Ar jis pelnytas, ne man spręsti. Ši diena man reiškia tik tai, kad esu šiek tiek arčiau pabaigos. Tai nėra pati maloniausia mintis, bet jau esu su ja apsipratęs. Sau palinkėčiau sveikatos ir darbingumo, Lietuvai – to, ko ji paties nori: aukštesnio gyvenimo lygio, mažesnės socialinės atskirties, stabilios, patvarios demokratinės santvarkos, kurią, ačiū Dievui, jau daugiau nei 20 metų turime“, – kalbėjo rašytojas.

Prezidentės spaudos tarnybos nuotr.

80-mečio jubiliejaus proga prezidentė padėkojo T. Venclovai už darbą kuriant Lietuvos ir pasaulio kultūrą, už aktyvią ir drąsią poziciją visuomeniniame gyvenime ir palinkėjo tvirtybės ir naujų kūrybinių atradimų.

Gimtadienį poetas minės Lietuvoje. 1977-aisiais į Vakarus emigravęs vienas žymiausių Lietuvos intelektualų daug keliauja po pasaulį, dažnai lankosi ir tėvynėje. Iki šiol jis aktyviai domisi Lietuvos politiniu ir kultūriniu gyvenimu, dažnai išsako savo nuomonę svarbiais visuomeninio gyvenimo klausimais.

Neseniai Raimundo Paknio leidykla pakartojo gerokai papildytą T. Venclovos žinyną „Vilniaus vardai“. Jau greitu laiku turėtų pasirodyti ir naujausia T. Venclovos ir amerikiečių poetės Ellen Hinsey pokalbių knyga „Nelyginant šiaurė magnetą: pašnekesiai su Ellen Hinsey“.

Per gimtadienį į Lietuvą grįžęs intelektualas surengs daugybę susitikimų ir dalyvaus įvairiuose renginiuose.

Daugiau nei 40 metų Jungtinėse Valstijose gyvenantis T. Venclova yra sakęs, kad kol daugelis kūrėjų ieškojo lietuviškosios tapatybės, jo kūryboje išryškėjo kitokia pasaulėjauta.

Jis artimai bendravo su Nobelio literatūros premijos laureatais, iš tuometės Sovietų Sąjungos emigravusiais Czeslawu Miloszu, Josifu Brodskiu, kurie veikė ir jo mąstymą bei kūrybą.

T. Venclova – Jeilio universiteto profesorius, garsus sovietmečio laikų disidentas, pasirinkęs emigranto ir pasaulio piliečio dalią. Jo poezija patenka į XX ir XXI a. lietuvių poezijos aukso fondą, o gausūs vertimai į įvairias užsienio kalbas liudija apie tarptautinį poeto pripažinimą.

2013 m. jam suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas.

Įrašus, susijusius su T. Venclova, galite rasti ČIA.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi