Naujienų srautas

Kultūra2017.09.10 21:30

Sasnavos senajai bažnyčiai – 200 metų

Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse paminėtas Sasnavos senosios bažnyčios 200 metų jubiliejus. Paveldosaugininkai sako, kad ypač vertingas šio sakralaus objekto architektūrinis tipas, dėl to pagal rastus brėžinius buvo atkurtas muziejuje. Per kelerius metus atkurtas ir autentiškas bažnyčios interjeras, restauruotas pagrindinis altorius. Muziejininkai pasakoja dar vis randantys išlikusių autentiškų Sasnavos Senosios bažnyčios detalių. 

Senoji Sasnavos bažnyčia pastatyta 1817-asiais. Po daugiau nei 120 metų pastačius naują mūrinę bažnyčią, senoji tapo neprižiūrima ir sunyko. Nors tarpukariu maldos namai pripažinti vertingu medinės architektūros pavyzdžiu, 1952 metais buvo išardyti. Apie 2000 metus Liaudies buities muziejaus tyrinėtojus, ieškojusius muziejui tinkamo sakralinio pastato, sudomino Kultūros paveldo centro archyve saugoti unikalūs Sasnavos senosios bažnyčios brėžiniai. Taip pat rastos išlikusios fotografijos, o pats objektas labai tiko atkuriamam muziejaus miesteliui. 

„Ji yra dar tuo svarbi, kad tai yra tam tikras prarastas tipas, va tas ištęstas aštuoniakampis pavidalas yra toks na labai retas jau, jo niekur nesurasim nebent kokioj koplyčioj, o 18-19 a. tokių bažnyčių buvo dar visai nemažai ypač Skandinavijoj, tai čia toks architektūrinio tipo išsaugojimo geras pavyzdys“, – sakė Liaudies buities muziejaus kultūros paveldo specialistė Rasa Bertašiūtė.

Rekonstruotas ir Sasnavos senosios bažnyčios interjeras, rasti ir grąžinti išlikę autentiškai daiktai: du iš trijų ten stovėjusių senųjų altorių, trys klausyklos, dalis zakristijos baldų. Atkurtas ir didysis Sasnavos Senosios bažnyčios altorius. Muziejininkai pasakoja, kad vis dar randama autentiškų bažnyčios daiktų. 

„Labai keista istorija beveik detektyvinė įvyko praeitais metais, trečiasis altorius, apie kurį buvo kalbama, kad jo nėra, gal išardytas, atskiras jo dalis pavyko rasti netikėtai Liubavo bažnyčioj“, – teigė Liaudies buities muziejaus menotyrininkė Ina Dringelytė.

Muziejininkai pasakoja, kad, pavyzdžiui, Japonijoje, medinės bažnyčios išardomos ir atstatomos kas 30 metų, o jų autentiškumas dėl to nenukenčia. Svarbiausia atkuriant išlaikyti senąsias technologijas, medžiagas, meistrystės tradicijas – šių taisyklių kruopščiai laikytasi atkuriant Sasnavos senąją bažnyčią.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi