Naujienų srautas

Kultūra2017.09.07 22:26

Čekijos dailininkų paroda – jau Lietuvoje

Vilniaus paveikslų galerijoje nuo šiandien bus galima susipažinti su čekų daile. Čekijos Respublikos ambasados iniciatyva Vilnių pasiekė 19–20 amžiuje kūrusių čekų dailininkų paroda, ilgus metus kaupta vieno seniausių Čekijos bankų.  

19–20 amžiaus čekų dailininkų parodoje galima išvysti seniausio banko Čekijoje „Česka sporžitelna“ paveikslų kolekcijos šedevrus. Bankas pirkdavo dailininkų darbus, o šie tapė tai, kas domino visus. Todėl sukurti paveikslai reikšmingi ne tik kaip meno darbai, bet ir kaip šalies kultūros istorijos artefaktai.

Tuo metu tai buvo vienintelė institucija, kaupianti meno kūrinius, todėl kolekcijoje atsidūrė vertingiausi Čekijos dailininkų kūriniai, kurių neturi joks kitas šalies muziejus ar galerija. Iš viso surinkta 9 tūkst. paveikslų, o Vilnių pasiekė 97. 

 „Kolekcijoje – įvairios tematikos paveikslai, bet šiai parodai atrinkome peizažinę tapybą, kad matytume bendrą peizažo vaizdą, kaip jis vystėsi  ne tik Čekijoje, bet ir visoje Europoje. Pasirinkti būtent šie darbai, nes Jūsų šalies gamta labai graži. Norėjome palyginti, koks yra peizažas Čekijoje ir koks pas jus, kur lygumos, nušienautos pievos“, – sakė parodos kuratorė Duna Panenkova.

Ankstyviausi iš eksponuojamų kūrinių – tapytojo peizažisto Augusto Bedricho Pipenhageno, Čekijoje gyvenusio vokiečių dailininko, darbai. Jo kūryboje ryškūs ankstyvojo romantizmo bruožai. Parodoje galima išvysti ir tokių čekų dailininkų, kaip Joža Uprka, Ludekas Maroldas, darbų.

Dominuojanti tema - kraštovaizdis. Tačiau, anot parodos kuratorės, kad nebūtų nuobodu, eksponuojami ir figūrinės tapybos darbai.

Ši paroda Čekijoje pristatyta 11 kartų. Pirmą kartą ji išvežta į užsienį. Vilniaus paveikslų galerijoje parodą apžiūrėti galima iki lapkričio vidurio.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi