Kultūra

2017.09.06 23:54

B. Cantat ir V. Luckaus gyvenimas susipina naujame spektaklyje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.09.06 23:54

Nacionalinis dramos teatras kitą savaitę kviečia į pirmąją šio sezono premjerą didžiojoje salėje. Lenkų režisieriaus Lukaszo Twarkovwkio spektaklį, sukurtą pagal Prospero Merimee novelę „Lokys“ ir dviejų kūrėjų – prancūzų dainininko Bertrando Cantat ir Vito Luckaus tragiškai susiklosčiusių gyvenimų biografijas.  

Fotografo V. Luckaus, prancūzų roko muzikos grupės „Noir Désir“ vokalisto B. Cantat biografijos ir prancūzų rašytojo P. Merimee novelė „Lokys“ – tokia šiuo metu nacionaliniame dramos teatre statomo lenkų režisieriaus L. Twarkowskio spektaklio dramaturgija.

19 amžius, 20 a. vidurys ir 21 a. pradžia persipina „Lokio“ dramaturgijoje. Visas istorijas į pjesę sujungė lenkų dramaturgė Anka Herbuta. Pasak režisieriaus, L. Twarkowskio, P. Merimee parašė „Lokį“, kurio veiksmas vyksta Žemaitijoje, tarsi imituodamas dokumentinę apysaką ir siekdamas sužadinti skaitytojui konkrečias emocijas. Jis naudojo tikro kunigaikščio pavardę, kuris tuomet gyveno Lietuvoje, ir dėl to kilo skandalas,  nes pats P. Merimee niekada nebuvo Lietuvoje.

 „Taip ir mes, tarptautinė komanda, kai pradėjome repetuoti spektaklį, jautėmės lyg P. Merimee, atvažiavome čia ir ėmėme kažką pasakoti apie Lietuvą, nepagyvenę čia ilgiau. Todėl nusprendėme kurti kuo asmeniškesnį pasakojimą, kad įgautume tą teisę kaip atvykėliai kurti pasakojimą apie Lietuvą“, – teigia L. Twarkowskis.

Režisierius sako, kad spektaklyje kiekvienoje iš trijų istorijų koncentruojamasi ne ties pačia istorija, o ties vienu jos akcentu.

„Pavyzdžiui, B. Cantat atveju, žiniasklaidoje sukurtas jo vaizdinys kaip vyro-monstro, pabaisos, kaip pats B. Cantat ir sakė: baisiausias dalykas tas, kad jis tapo smurto prieš moteris simboliu. Tas pats ir P. Merimee „Lokyje“, kunigaikštis Šemeta dingsta ir nežinome, kur jis dingo ir kas su juo įvyko, ir V. Luckaus atveju jo biografija paženklinta panašia tragedija. Tačiau mums įdomiau, ką V. Luckus kalba apie vaizdą. Jo teoriniai tekstai apie vaizdą tapo svarbesni nei biografijos detalės“, – pasakoja režisierius.

Spektaklyje vaidina aktoriai Darius Gumauskas, Rytis Saladžius, Vainius Sodeika, Nelė Savičenko, Elžbieta Latėnaitė, Dovilė Šilkaitytė, Saulius Bareikis, Gytis Ivanauskas, Arnas Danusas, Airida Gintautaitė.

„Tu ir tyrėjas, ir „performeris“, ir mokumentalistas ir, jei pavyks ir žiūrovus įtikinti, kad jie gali būti tyrėjai su vaizduote, mes būsim laimėję nelengvą mūšį“, – dalinosi mintimis aktorė N. Savičenko.

Spektaklio režisierius L. Twarkowskis nacionaliniame dramos teatre dirba ne pirmą kartą. Prieš dvejus metus jis apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi už Krystiano Lupos spektakliui „Didvyrių aikštė“ sukurtas vaizdo projekcijas. Tačiau „Lokio“ spektaklis pirmasis jo režisūrinis darbas šiame teatre. Jo premjera rugsėjo 14 dieną. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt