Kultūra

2017.09.06 11:52

Į Vilnių sugrįžta liutnios virtuozas J. van Wissemas

LRT.lt2017.09.06 11:52

Pernai rudenį Vilniuje jau koncertavęs liutnios meistras ir eksperimentatorius Jozefas van Wissemas rugsėjo 15 dieną surengs dar vieną koncertą Kirtimų kultūros centre, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Viena įdomiausių eksperimentinės muzikos figūrų vadinamas kūrėjas, daugeliui pažįstamas iš bendradarbiavimo su vienu įtakingiausių Amerikos nepriklausomo kino režisierių Jimu Jarmuschu, garso takelių filmams „Only Lovers Left Alive”, „Partir to Live” ar videožaidimui „The Sims: Medieval”, tačiau tai tik dalis jo projektų – menininkas kuria jau kelis dešimtmečius.

J. van Wissemas yra surengęs daugiau nei 800 koncertų visame pasaulyje, koncertavęs tokiuose prestižiniuose festivaliuose kaip ATP ir Primavera Sound. Niujorke gyvenantis kūrėjas Kanų kino festivalyje už filmo „Only Lovers Left Alive” garso takelį pelnė apdovanojimą, o su J. Jarmuschu, grojančiu gitara ir aktore Tilda Swinton, kai kur pritariančia vokalu, jau yra išleidęs du albumus.

Pasak J. Jarmuscho, kuris su J. van Wissemu susipažino atsitiktinai gatvėje, liutnininko stilius apjungia minimalizmą, avangardą, tradicinę renesanso muziką, tačiau kartu pulsuoja savitu maištu, kadangi atlikėjo kūryba skamba naujai, atsidūrusi neįprastuose kontekstuose ir yra nepavaldi laikui. J. Jarmuschas teigia, jog susižavėjo ne tik J. van Wissemo kuriama muzika, bet ir tuo kaip atlikėjas vertina ir pažįsta savo instrumentą – liutnią, ir kaip giliai ja domisi.

Liutnia – vienas seniausių styginių muzikos instrumentų, žinomų net nuo Senovės Egipto laikų. Instrumento pavadinimas kilo iš arabų al'Ūd (medžio pliauska, smilkalo lazdelė). Hipnotizuojančiu ir itin paveikiu skambesiu pasižymintis instrumentas buvo populiarus viduramžiais, o panašių į liutnią instrumentų variacijos aptinkamos daugelyje pietų šalių. Netgi LDK dvaruose koncertuodavo liutnininkai.

Groti šiuo instrumentu J. van Wissemas mokėsi Niujorke, kur galėjo laisvai eksperimentuoti, tačiau menininkui pavyko išsaugoti unikalų magišką instrumento skambesį bei būdingą melancholiją, tyrumą, ramybę.

Koncerto Vilniuje metu J. van Wissemas gros specialiai jam pagaminta liutnia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.