Naujienų srautas

Kultūra2017.09.05 22:46

Sukurtas kino filmas apie šauktinius savanorius lietuvius

Ketvirtadienį Vilniuje dokumentinio filmo „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ premjera. Tai lietuvių režisierės Neringos Medutytės, gyvenančios ir kuriančios Didžiojoje Britanijoje, filmas, pasakojantis apie pirmuosius šauktinius savanorius. Tai Didžiosios Britanijos filmas, kurtas bendradarbiaujant su televizija „Al Jazeera“ bei Lietuvos institucijomis – LRT bei Kino centru.  

Du šauktiniai. Aironas ir Stasys. Dvi šeimos, išleidžiančios savo sūnus tarnauti Tėvynei. Devyni mėnesiai, kuriuos tarptautinė lietuvių ir britų komanda praleido Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje, fiksuodama pirmųjų šauktinių patirtį kariuomenėje. Režisierės N. Medutytės dokumentiniame filme „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ dalyvavo ir jo idėją palaikė trys svarbiausios institucijos Lietuvoje – LR Prezidentūra, Lietuvos kariuomenė ir NATO. Tai filmas, kuriuo režisierė visam pasauliui siekė parodyti, su kokiais politiniais iššūkiais šiandien susiduria Lietuva ir kokią įtaką tam padarė 50 metų trukusi okupacija.

 „Tai vadinama stebimoji dokumentika, mes stengiamės iš arti parodyti gyvenimą, pagrindiniai personažai Aironas ir Stasys veda į istoriją, filme daug politikos, bet daug ir asmeniško gyvenimo nuoširdaus bendravimo su personažais“, – sako režisierė N. Medutytė.

Sukurti filmą paskatino politiniai įvykiai, Rusijai pradėjus rodyti pirmuosius agresijos ženklus ir Lietuvos prezidentei paskelbus privalomąją pradinę karo tarnybą.

 „Ši žinia mane sukrėtė, – sako režisierė. – Atrodė, kad Lietuva rengiasi karui. Taigi šį filmą pirmiausia sukūriau tam, kad pasauliui pristatyčiau, su kokiais politiniais iššūkiais susiduria Lietuva.“

Pasak režisierės, ji siekė atskleisti kokią įtaką konkrečiam žmogui gali turėti vienas politinis sprendimas, o personažus buvo įdomu pažinti prieš jiems įstojant į kariuomenę ir stebėti jų pokytį per devynis mėnesius tarnybos.

„Mano tikslas, kad žiūrovas pamatytų, kad karys nebūtinai stiprus, jis visoks“, – teigia režisierė.

Istorija pasakojama iš įvairių perspektyvų: nuo nacionalinės politinės situacijos filmuojant Dalią Grybauskaitę ir NATO pajėgas iki atskirų pėstininkų, jų gyvenimų ir šeimų.

 „Aš sutikau kitokią Lietuvą, sutikau šeimas, kurie laiko valstybę savo gyvenamąją vieta, padarytų viską, kad nebūtų agresijos šalyje, jie pasiryžę ateiti ir ginti, pamačiau kitą Lietuvą, negu piešia žiniasklaida“, – tvirtino N. Medutytė.

Filmo premjera įvyko Londone, vėliau daugiau nei 20 milijonų vienos didžiausių televizijų pasaulyje „Al Jazeera“ žiūrovų visame pasaulyje išvydo lietuvių režisierės filmą apie Lietuvos šauktinius savanorius. Filmo premjera Vilniuje, kino teatre „Forum cinema Vingis“ šį ketvirtadienį. Nuo penktadienio filmas bus rodomas visuose šalies kino teatruose. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi