Kultūra

2017.09.04 13:17

Mirė JAV poetas, postmodernizmo meistras J. Ashbery

BNS2017.09.04 13:17

Eidamas 91-uosius metus mirė Pulitzerio premijos laureatas, Amerikos postmodernizmo pionierius Johnas Ashbery, sekmadienį JAV žiniasklaidai pranešė jo šeima.

Poetas, eksperimentinio avangardizmo atstovas, mirė sekmadienį paryčiais Hadsone Niujorko valstijoje.

J. Ashbery kartais būdavo kaltinamas tuo, jog rašo eilėraščius, kurių kai kurie tikrai neatrodo suprantami platesnei auditorijai.

„Na, man sako, kad jie nesuprantami, – 2005 metais interviu žiniasklaidos organizacijai NPR sakė jis. – Jie yra apie visų mūsų privatumą ir mūsų pačių mąstymo sunkumą... Visgi galvoju, kad jie yra suprantami, jeigu žmogui iš tiesų rūpi juos suprasti.“

J. Ashbery, kuris sakė jautęs Johno Yeatso įtaką, studijavo Kolumbijos universitete. Ročesteryje Niujorko valstijoje gyvenusiam poetui patiko derinti kasdienę kalbą ir mintis su pakilia kalba.

J. Ashbery 1975 metų rinkinys „Autoportretas išgaubtame veidrodyje“ (Self-Portrait in a Convex Mirror) pateko į istoriją, nes su juo jis tapo vieninteliu rašytoju, per vienus metus už tą patį kūrinį pelniusiu tris svarbius apdovanojimus: Pulitzerio premiją, JAV nacionalinę knygų premiją ir Amerikos kritikų asociacijos „National Book Critics Circle“ premiją.

commons.wikimedia.org nuotr.

2012 metais J. Ashbery iš tuometinio prezidento Baracko Obamos rankų gavo Nacionalinį humanitarinį medalį.