Kultūra

2017.09.03 23:43

Keramikai švenčia redukcijos 90-metį

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.09.03 23:43

Prieš 90 metų Kauno keramikai pradėjo dirbti su nauja technologija – redukcija metalizuoti glazūruotus paviršius. Šiai progai skirtas 6-asis tarptautinis keramikos simpoziumas, o jame sukurti menininkų darbai pristatomi Kauno rotušėje veikiančioje parodoje. 

Ne pirmame simpoziume dalyvaujanti keramikė Kotryna Dzimidavičienė sako, įprastai dirbanti kitokiomis technikomis, bet redukcija visuomet vilioja. Šių metų kūrinio idėją esą pati gamta padiktavo – menininkė pasakoja sėdėjusi ant jūros kranto, žvelgusi į tolį, o matytą šviesų ir vandens žaismą pabandė perteikti naujausiame darbe „Miražas“.  

„Čia tiesiog reikia laukti ugnies stebuklo, ką ji padarys, ir nereikia užsiprogramuot, kad turi būt taip ir taip. Ugnis, redukcija, tas dūmas padarys savo kaip nori“, – sakė K. Dzimidavičienė.

Į 6-ąjį simpoziumą Kaune susirinko 30 menininkų – ne tik keramikai, bet ir grafikai, skulptoriai. Kas kelerius metus susiburiantys  draugėn kūrėjai sako siekia jauniesiems kolegoms perduoti Lietuvoje susiformavusias redukcinės keramikos degimo tradicijas, kurias tarpukariu ypač išpopuliarino Kauno keramikai.

„Senesni menininkai parodo savo specifinius pasiekimus. Jau beveik 100 metų dirbant yra atrasti specifiniai momentai, kuriuos reikia perduoti jaunimui“, – pasakojo parodos kuratorius Juris Bergins.

„Čia labai svarbu praktika, ir redukcija, tai dar reikia galvoti, kaip aš sakau, chemiškai, kas iš to išeis. Čia gali tik tikėtis, o paskui pats rezultatas – tai tik iš krosnies laukiam stebuklo“, – kalbėjo keramikė Daiva Ramoškaitė.

Menininkų darbai degti buvusiame dailės kombinate išlikusiose keramikų dirbtuvėse. Degimo krosnyje glazūroje esantys metalo oksidai ant kūrinio paviršiaus sudaro ploną metalo plėvelę. Tik didžiulę patirtį turintys keramikai sako gali suvaldyti ugninį procesą pasiekdami norimo  rezultato.

„Mūsų dievai mums buvo palankūs – išdegė nuostabus pečius. Tuo be galo džiaugiamės, nes be galo pasisekė, nes daugelis kolegų sako: jūs labai drąsūs, nes simpoziumas yra simpoziumas darbo iš namų ar iš po sofos neištrauksi, jis yra sutveriamas čia“, – sakė simpoziumo organizatorė Živilė Bardzilauskaitė-Bergins.

Į Lietuvą šią technologiją prieš 90 metų iš Čekijos atvežė Pranas Brazdžius. Redukciją pamėgo ir puoselėjo profesionalios keramikos pradininkai: profesoriaus Liudvikas Strolis, Jonas Mikėnas, Vaclovas Miknevičius, Valdemaras Manomaitis, Birutė Zygmantaitė.

Paroda Kauno rotušėje veiks iki spalio pradžios. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.