Kultūra

2017.08.31 23:41

Operos dieną vainikuos iš Vilniuje rasto rankraščio pastatyta J. Sebastianio „Pastorello musicale“ premjera

Valdovų rūmai savaitgalį švęs operos dieną. Muziejaus lankytojai galės įsitraukti į žaidimus, patys kurti muziką. Šventę vainikuos Johanno Sebastianio operos „Pastorello musicale“ premjera. Tai seniausia išlikusi vokiečių kompozitorių opera, kurios rankraštis buvo rastas Vilniuje.

Laikyta dingusia, vėliau Vilniuje rasta XVII amžiaus vokiečių kompozitoriaus Johanno Sebastianio opera – apie iliuzijų pasaulyje gyvenantį vyrą, kuris, prisiskaitęs pastoralinių romanų, trokšta patirti knygose aprašytas aistras ir stebuklus. Premjerą Valdovų rūmuose repetuoja tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“.

„Muzika parašyta labai patraukliai. Tiesa, netikėta, kad partitūroje radome beveik visą instrumentuotę. Tai neįprasta XVII amžiui. Iki šiol žinojau tik kelias to laiko operas, kurioms kompozitoriai labai tiksliai surašė instrumentus“, – sakė „Canto Fiorito“ meno vadovas Rodrigo Calveyra.

„Kai reikia surinkti tokių instrumentų komandą, kaip archiliutnią, teorbą, barokinę gitarą, barokinį kontrabosą, tai čia nė su žiburiu nerasi nieko Lietuvoje. Tai tada renkame iš skirtingiausių Europos kraštų, turime žmonių iš Amsterdamo, iš Kiolno, iš Berlyno ir t.t. Tai labai įdomi, marga komanda, bet visi šie žmonės turi didžiulę patirtį groti senosiose operose ir mes kaip dainininkai iš karto tą jaučiam“, – pasakojo solistė Renata Dubinskaitė.

J. Sebastianio kūrinys „Pastorello musicale“ sceną išvys po šimtmečių pertraukos. Operos rankraštis dar XVII a. buvo padovanotas žymios Valenrodų giminės bibliotekai Karaliaučiuje. Tačiau po Antrojo pasaulinio karo opera buvo laikoma dingusia. Ranka rašytą operos partitūrą rado Vokietijos muzikologas, Vilniaus mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje ieškojęs J. S. Bacho kūrinių. Rankraštis į Lietuvą pateko per pokario ekspedicijas į sugriautą Karaliaučių. Jas organizavo tuomečiai Lietuvos bibliotekų vadovai.  

„Jie buvo baigę mokslus Karaliaučiuje, puikiai žinojo bibliotekos aplinką ir turtus, todėl pasistengė ir pokario metais važiavo, kad būtų gelbėjama lituanika – iš rūsių, iš sugriautų pastatų, būtent ten ir buvo rastas šitas rankraštis ir parvežtas į Vilnių“, – pasakojo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslui dr. Rima Cicėnienė.

J. Sebastianio opera šiandien yra seniausia išlikusi vokiečių kilmės kompozitorių opera. Minint pirmosios operos Lietuvoje dieną, visas šeštadienis Valdovų rūmuose bus skirtas vokiečių senajai muzikai.