Kultūra

2017.08.31 23:03

Spektaklis „Vokietukai“ – ne teatre, o Vingio parke

Nacionalinis dramos teatras sezoną pradeda neįprasta premjera – spektakliu „Vokietukai“, kuris vyks ne teatre, o Vingio parke. Jame vaidins šeši aktoriai, tiek pat ir stebės spektaklį – šeši žiūrovai. Ir visiems teks neįprasti vaidmenys.

Šeši aktoriai ir šeši žiūrovai, visi susitinka prie įėjimo į Vingio parką, kur ir prasidės spektaklis „Vokietukai“. Šiandien čia pirmoji repeticija su žiūrovais. „Vokietukai“ nebus įprastas spektaklis, kuriame žiūrovams ir aktoriams tenka jiems įprasti vaidmenys.

Režisierės iš Vokietijos Sonyos Schonberger idėja – kad kiekvienas aktorius kurtų unikalią patirtį tik vienam žiūrovui, jiems kartu vaikštant po Vingio parką. Aktorių monologai – tai tikros istorijos iš 1944-ųjų, kai tūkstančiai vaikų buvo atskirti nuo tėvų Rytų Prūsijoje. Daugelis jų visam laikui, žuvo per bombardavimus, ar mirė iš bado. Kai kurie „vokietukais“ vadinami vaikai atsidūrė Lietuvoje, išsigelbėję, bet praradę tapatybę.

„Domiuosi istorija iš savo kaip vaiko, kaip anūkės perspektyvos, stengiuosi suprasti savo kartą, visuomenę, kurioje gyvenu, ir tyrinėdama imu galvoti apie praeitį: kas nutiko ankstesnėms kartoms iki manęs, nes tikiu, kad visi esame tarsi susieti viena linija. Be to, noriu suvokti savo vokišką paveldą, kodėl esame tokie kokie esame. Šis spektaklis puiki jungtis tarp Vokietijos ir Lietuvos, ir tai istorija, apie kurią per mažai kalbama“, – sakė režisierė S. Schonberger.

Spektaklyje vaidina aktoriai Jūratė Vilūnaitė, Miglė Polikevičiūtė, Gabrielė Ladygaitė, Aidas Jurgaitis, Eglė Špokaitė, Neringa Krunglevičiūtė.  

„Ką režisierė sako apie dokumentinį teatrą, tai nėra klasikinis vaidmuo, kad kuriu ir nieko nematau. Žmogus nemažiau svarbus, kuriam pasakoji, kuris įtakoja pasakojimą, ir realus irgi žmogus, truputį išsitrina tas vaidmens pojūtis“, – kalbėjo aktorė J. Vilūnaitė.

„Dialogas su žiūrovu yra svarbiausias dalykas, nes jei tu per daug nueisi į vaidmenį, nueisi per daug į save, o čia svarbiau ne vaidmuo, ne charakteris, o autentiškos istorijos, kad jis išgirstų kiekvieną sakinį, pats susikurtų viduje kaip jam reikia jaustis“, – sakė aktorė G. Ladygaitė.

„Nori nenori, kai viens prieš vieną pasakoji, tu daug jautriau priimi tą pasakojimą, viskas stipru“, – komentavo žiūrovė Goda Narijauskaitė.

Pirmieji „Vokietukų“ spektakliai šį šeštadienį, spektakliai bus vaidinami kiekvieną savaitgalį iki rugsėjo 17-osios, triskart per dieną. Iš viso bus parodyta 15 spektaklių, kuriuos galės patirti 90 žiūrovų.