Kultūra

2017.08.31 20:07

Kultūros ministerijoje pradedama pertvarka: rugsėjį darbuotojai sulauks atleidimo lapelių

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2017.08.31 20:07

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ketvirtadienį surinkusi visus savo pavaldinius pranešė, kad ministerijoje prasideda pertvarka. Rugsėjo viduryje visiems darbuotojams bus išdalinti atleidimo lapeliai, o atsinaujinusi ministerija turėtų pradėti dirbti nuo kitų metų sausio pradžios. Pasak ministrės atstovo Viktoro Bachmetjevo, po pertvarkos ministerijoje stipriai sumažės įvairaus rango vadovų.

Tiesa, dar trečiadienio pavakare tiek ministerijos vadovybė, tiek ministrės atstovas V. Bachmetjevas kažkodėl neigė LRT.lt turimą informaciją, kad jau ketvirtadienį visiems ministerijos darbuotojams bus pranešta apie pertvarką ir tai, kad bus dalijami atleidimo lapeliai. Net ministerijos kancleris Laimonas Ubavičius tikino nieko apie tai nežinąs. Kodėl buvo laikomasi tokio slaptumo, neaišku.

Pertvarką ministrė planavo jau seniai

Kultūros ministerijos (KM) darbuotojai, nenorėję skelbti savo pavardžių LRT.lt pasakojo, kad ministrė L. Ruokytė-Jonsson ketvirtadienį vykusiame susirinkime visų primygtinai prašė niekam dėl pradėtos pertvarkos nesiskųsti ir neviešinti žinių apie ją žiniasklaidai.

„Jau nuo pat pirmųjų darbo dienų kalbėjau apie būtiną pačios ministerijos persitvarkymą. Nesinorėjo šio darbo daryti paskubomis, tad visų pirma atlikome ministerijos, jos padalinių bei darbuotojų funkcijų analizę. Tikrai norisi neprarasti geriausių specialistų. Šiandien žengiame į kokybiškai naują etapą, kuris, tikiu, suteiks proveržį ir pačios ministerijos darbe, ir kultūros politikoje apskritai. Norint įtvirtinti kultūrą kaip strateginę valstybės raidos kryptį, pokyčius reikia pradėti nuo savęs“, – ketvirtadienį KM išplatintame pranešime cituojami ministrės žodžiai.

Bus atsisakyta departamentų, mažės vadovų

Pranešime taip tvirtinama, kad nuo rugpjūčio 31 d. prasideda pirmasis pertvarkos etapas, kuriam pradžią davė atlikta ministerijos struktūros bei padalinių funkcijų analizė: „Konstatuota, jog KM nepilnai arba netinkamai vykdo kai kurias jai įstatymu numatytas funkcijas, taip pat kai kuriais atvejais vis dar atlieka kultūros politikos įgyvendinimo funkcijas. Į šias problemas dėmesį taip pat atkreipė Valstybės kontrolė, pavasarį pristatydama KM.“

Po pertvarkos KM bus įtvirtinta naujoji ministerijos struktūra, nes siekiama dar labiau įtvirtinti ministerijos, kaip kultūros politikos formuotojos, vaidmenį, kultūros politikos įgyvendinimą atiduodant ministerijai pavaldžioms ir kitoms kultūros sektoriaus įstaigoms.

Pertvarkant ministeriją, bus siekiama mažinti vadovaujančių asmenų ir pagalbinio personalo darbuotojų skaičių bei didinti viešojo administravimo, kultūros politikos specialistų skaičių. Todėl nuspręsta atsisakyti departamentų. Iš 18 struktūrinių padalinių liks 11, vadovų skaičius sumažės nuo 26 iki 15.

Kai kuriems darbuotojams teks ieškoti naujos tarnybos

Kaip LRT.lt teigė V. Bachmetjevas, kadangi ministerijoje šiuo metu per daug įvairaus rango vadovų, jų po pertvarkos stipriai mažės, todėl kai kuriems jau būtų pravartu nuo šiandienos pradėti ieškoti darbo, o kvalifikuotiems specialistams žadama rasti tarnybą ministerijoje.

Panaikinus departamentus, ministerijos struktūroje liks skyriai, tačiau jie bus apjungiami. Tačiau šis sprendimas dar gali ir keistis, nes šiuo metu vyriausybėje dar vyksta diskusija, kad vietoj skyrių ministerijose galbūt galėtų atsirasti darbo grupės.

„Mes diskutavo, kad gal KM galėtų būti tokios pertvarkos pilotu, bet pamatėme, kad tam trūksta teisės aktų, todėl dar palikome savo struktūroje skyrius. Tai darome ne dėl to, kad norėtume paeksperimentuoti, o siekdami realios pertvarkos. Taip pat nėra tikslo atleisti žmonių ar tokiu būdu sutaupyti pinigų. Pagrindinis tikslas – kad ministerija tinkamai atliktų savo funkcijas“, – patikino V. Bachmetjevas.

Paklaustas, kodėl, esant dabartinei ministerijos struktūrai jos darbuotojai negali tinkamai atlikti savo pareigų, ministrės atstovas, tai aiškindamas, pateikė pavyzdį: „Šiuo metu ministerijoje yra Regionų skyrius, bet jame dirba trys žmonės, o regionų Lietuvoje yra 60. Todėl šiuo atveju ministerijoje yra padaryta absoliuti struktūrinė kvailystė. Todėl ateityje kiekvienas skyrius bus atsakingas už regionus.“

V. Bachmetjevas taip pat tvirtino, kad iš esmės bus pertvarkytas ministerijai nuo 2000 m. priskirtas visuomenės informavimo darbas. Šiuo metu jį atlieka skyrius, kuriame dirba irgi tik trys  žmonės.

Nebereikės ateityje ministerijai organizuoti ir įvairių renginių.

Ministrė jau patvirtino naują ministerijos struktūrą

Rugpjūčio 31 d. savo įsakymu ministrė L. Ruokytė-Jonsson patvirtino naują KM struktūrą. Joje numatyta trylika padalinių: ministro kabinetas, kultūros atašė, Vidaus audito tarnyba, Ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos, Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos, Kultūrinės atminties ir paveldo politikos, Europos Sąjungos paramos ir investicijų valdymo, Strateginio planavimo ir finansų valdymo, Kultūrinės edukacijos politikos, Visuomenės informavimo politikos, Personalo ir teisės, Buhalterinės apskaitos bei Bendrųjų reikalų ir aptarnavimo skyriai.

Kaip LRT.lt pasakojo kai kurie ministerijos darbuotojai, susirinkimo su vadovybe metu taip pat buvo užsiminta, kad skyriuose gali atsirasti strategijos komandos, galbūt bus formuojamos ir konsultantų grupės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt