Naujienų srautas

Kultūra2017.08.25 22:17

JAV mirė aušrininko J. Šliūpo sūnus

BNS 2017.08.25 22:17

JAV, Kalifornijoje, trečiadienį mirė aušrininko, lietuvių spaudos ir politinio veikėjo dr. Jono Šliūpo sūnus Vytautas Jonas Šliūpas, skelbia Šiaulių miesto savivaldybė.

Spalį žymiam išeivijos veikėjui būtų sukakę 87-eri.

V. J. Šliūpas 1944 m. kartu su tėvais pasitraukė į Vakarus. Mirus tėvui, 1947 m. persikėlė gyventi į JAV.

Statybos inžinerijos hidraulikos mokslus JAV baigęs lietuvis karjerą plėtojo keliaudamas po visą pasaulį: dirbo Liberijoje, Bolivijoje, Pakistane, Bankoke, Artimuosiuose Rytuose, Saudo Arabijoje ir kitur. Dirbdamas ir keliaudamas po pasaulį (nuo 1958 m. aplankė 126 šalis), taip pat aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje.

1985 m., būdamas 55-erių, V. J. Šliūpas išėjo į pensiją ir ėmė dirbti Amerikos lietuvių organizacijose, bendradarbiauti spaudoje. 1987 m. savo namuose San Franciske (Kalifornijoje) įsteigė tėvo aušrininko dr. J. Šliūpo archyvą.

„Nedavė ramybės mintis – jei aš nesutvarkysiu, niekas kitas to nepadarys“, – rūpindamasis tėvo atminimo išsaugojimu ir įamžinimu kartojo iki pat gyvenimo galo. Labai greitai asmeninis šeimos archyvas išaugo į gausų lietuvių kultūros archyvą Amerikos vakaruose: įvairius spaudinius ir daiktus ėmė aukoti Amerikoje, Australijoje, Kanadoje, Lenkijoje gyvenantys išeiviai.

Sukauptą archyvą jo įkūrėjas labai norėjo dovanoti nepriklausomai Lietuvai. Ne vienerius metus V. J. Šliūpas lankė įvairių Lietuvos miestų archyvus, muziejus, bibliotekas – nelengva buvo apsispręsti, kur sukauptą medžiagą būtų tikslingiausia saugoti.

Po ilgokų svarstymų buvo pasirinkta Šiaulių universiteto biblioteka – dr. J. Šliūpas gimęs Šiaulių krašte, o vėliau palikęs nemažą indėlį miesto kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime.

2005 m. spalio 13 d. buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Šiaulių universiteto ir V. J. Šliūpo.

Pirmoji siunta į Šiaulių universiteto biblioteką atkeliavo 2009 m. sausio mėnesį. Tų pačių metų birželio 12-ąją įvyko oficialus aušrininko dr. Jono Šliūpo archyvo atidarymas, kuriame dalyvavo ir jo įkūrėjas V.J.Šliūpas su žmona Vanda Šliūpiene.

Šiemet archyvą papildė jau penktoji siunta (prieš tai dokumentų dar gauta 2010, 2012, 2015 m.). Kaskart lankydamasis Lietuvoje V. J. Šliūpas atveždavo naujų rankraščių, eksponatų, kai ką perduodavo jo įgalioti asmenys.

Nuo 2014 m. Šiaulių universitete teikiamos vardinės Vandos ir Vytauto Šliūpų stipendijos socialinių ir humanitarinių mokslų srities bakalauro ir (ar) magistro studijų studentams už reikšmingiausius studijų baigiamuosius darbus, susijusius su dr. J. Šliūpo archyve ar kituose informacijos šaltiniuose sukauptos medžiagos tyrimais. Pirmuosius stipendininkus sveikino pats archyvo įkūrėjas V. J. Šliūpas.

2008 m. žymiam užsienio lietuviui buvo suteiktas Šiaulių universiteto garbės nario vardas. Aušrininko dr. J. Šliūpo archyve suformuota ir V. J. Šliūpo rankraščių kolekcija, kurioje saugoma ne vieną dešimtmetį kaupta medžiaga: asmeniniai dokumentai, laiškai, prisiminimai, nuotraukos, straipsnių iškarpos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi